Kondolence evropských biskupů k úmrtí Benedikta XVI.

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace31. 12. 2022, 12.45

Rada evropských biskupských konferencí se připojuje k modlitbám celého světa za duši emeritního papeže Benedikta XVI., jenž zemřel dnes ve věku 95 let.

image:Image 22/source/orig/21432_benedikt.jpg
Foto: Wikimedia Commons

Předseda CCEE, arcibiskup Gintaras Grušas, zvláště vyzdvihuje „evropské magisterium, které Benedikt XVI. během svého pontifikátu rozvíjel, když zdůrazňoval důležitost křesťanských kořenů Evropy a nezbytnost návratu ke Kristu a evangelizaci pro budování civilizace lásky“. Jak předseda CCEE dodává, evropští biskupové „budou pokračovat v rozvíjení Benediktova učení s jistotou, že jen v Kristu se nachází naděje pro válčící Evropu.“

Přínos Benedikta XVI. Evropě je rozmanitý. V roce 2012 při plenárním zasedání předsedů evropských biskupských konferencí účastníky vyzval, aby se zamysleli nad „neutuchající potřebou evangelizace s novou naléhavostí“. Když v roce 2008 Benedikt XVI. napsal své poselství na téma „Dialog kultur a náboženství“ u příležitosti Roku mezikulturního dialogu pořádaného Evropskou unií, zdůraznil v něm: „Současná Evropa vyhlížející třetí tisíciletí je plodem dvoutisícileté civilizace. Její kořeny tkví jak v robustním a starobylém dědictví Atén a Říma, tak také a především, v úrodné půdě křesťanství, jež se ukázalo schopným vytvořit nové kulturní dědictví tím, že do sebe inkorporovalo osobitý přínos všech civilizací“.

Předsednictvo CCEE se připojuje k papeži Františkovi v jeho lítosti nad odchodem emeritního papeže a vyzývá všechna církevní společenství v Evropě k modlitbě, aby tak doprovodila Benedikta XVI. na jeho poslední pouti. Vyprošujme u Pána nebeskou odměnu pro jeho dobrého a věrného služebníka.

Sankt Gallen, 31. prosince 2022

Osobnosti Biskupové