V Sixtinské kapli se 7. května 2025 sejde 135 kardinálů z celého světa, aby v modlitbě a tichu zvolili 267. papeže. Mezi voliteli jsou zástupci 71 národů a poprvé i rodáci ze zemí jako Haiti, Kapverdy či Švédsko.
Volitelé pocházejí ze 71 různých zemí pěti kontinentů. Z Afriky přichází zástupci ze 17 států, z Ameriky z 15, z Asie ze 17, z Evropy z 18 a z Oceánie ze 4. Celkem se v Sixtinské kapli může sejít 53 evropských kardinálů, 37 amerických (16 ze Severní Ameriky, 4 ze Střední Ameriky a 17 z Jižní Ameriky), 23 asijských, 18 afrických a 4 oceánští.
Poprvé budou mít vlastní kardinály-volitele například Haiti (Chibly Langlois), Kapverdy (Arlindo Furtado Gomes), Středoafrická republika (Dieudonné Nzapalainga), Papua Nová Guinea (John Ribat), Malajsie (Sebastian Francis), Švédsko (Anders Arborelius), Lucembursko (Jean-Claude Hollerich), Východní Timor (Virgilio do Carmo da Silva), Singapur (William Seng Chye Goh), Paraguay (Adalberto Martínez Flores), Jižní Súdán (Stephen Ameyu Martin Mulla) a Srbsko (Ladislav Nemet).
Nejmladším účastníkem konkláve bude Australan Mikola Bychok, kterému je 45 let. Nejstarším volitelem bude Španěl Carlos Osoro Sierra, 79 let. Nejpočetněji jsou zastoupeni kardinálové narození v roce 1947 (celkem 13 volitelů).
V konkláve se objeví pět kardinálů jmenovaných sv. Janem Pavlem II., 22 jmenovaných Benediktem XVI. a 108 jmenovaných papežem Františkem.
Mezi voliteli bude i 33 kardinálů z 18 různých řeholních rodin. Nejvíce zastoupení jsou salesiáni (5 kardinálů), následovaní františkány a jezuity (po 4 kardinálech). V konkláve budou hlasovat také zástupci františkánů konventuálů, redemptoristů, verbistů, augustiniánů, kapucínů, cisterciáků, klarétinů a dalších řeholních institutů.
Podle Kodexu kanonického práva tvoří kardinálové zvláštní kolegium, kterému přísluší volba římského papeže. Volit mohou pouze ti kardinálové, kteří ke dni smrti papeže nebo uprázdnění Stolce Apoštolského ještě nedovršili 80 let věku.
Celkově má kardinálský sbor 252 členů, z toho 135 volitelů a 117 nevolitelů.
Nového nástupce svatého Petra budou kardinálové volit v duchu modlitby, ticha a s důvěrou v pomoc Ducha Svatého, zatímco je po celém světě bude provázet modlitba milionů věřících.
Zdroj: Vatican News, italská sekce