Křesťané v Indii čelí rostoucímu násilí

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace11. 4. 2024, 11.51

Během prvních měsíců roku 2024 došlo k rozsáhlému omezování lidských práv a k narušování svobody křesťanů v Indii. Stát Čhattísgarh je územím s největším počtem útoků proti křesťanské menšině, které byl v některých vesnicích dokonce zakázán přístup ke zdrojům s pitnou vodou.

image:Image 55/source/orig/54585_cristianos-son-atacados-e-iglesia-destruida-por-extremistas-hindues-01.png
Foto: Puertas Abiertas

Koncem března 2024 předložilo Spojené křesťanské fórum (The United Christian Forum - UCF) zprávu o nárůstu násilí páchaného na křesťanech v Indii, a to s ohledem na útoky zaznamenané v období od 1. ledna do 15. března letošního roku. Údaje organizace čerpala z hovorů a stížností přijatých na bezplatné telefonní lince. Spojené křesťanské fórum je spolek se sídlem v Dillí, který od roku 2014 sdružuje organizace na obranu práv křesťanů v Indii. Již v únoru 2023 se obrátilo na indického prezidenta s výzvou k výkonu ústavních práv u křesťanské komunity, která od roku 2022 trpí eskalací násilí. Mezi regiony, které registrují více útoků na křesťany, patří severozápadní stát Čhattísgarh a severní stát Uttarpradéš.

Mluvčí organizace UCF uvedl: "Během útoků na křesťany nejsou ušetřeni ani zesnulí, protože mnohým z nich je odepřen pohřeb v souladu s křesťanskými rituály. Místní vesničané vyhrožují, že jejich těla zpopelní. Křesťané jsou vyháněni ze svých domovů, místní obyvatelé je fyzicky napadají, vyhrožují jim a ničí jejich domy."

UCF zřídila v lednu 2015 bezplatnou telefonní linku pro příjem stížností menšin, aby mohla hájit jejich základní práva. Počet hovorů se zvýšil a počet incidentů namířených proti křesťanům mezi prvními 75 dny roku 2024 činil 161.

Vládu ve státě Uttarpradéš vede extremistický mnich Jogi Adityanath z Hindské nacionalistické strany, jejímž členem je i indický prezident. Mluvčí UCF uvedl, že existují jasné důkazy o pronásledování křesťanů za spoluúčasti státu, neboť policie předkládá falešná obvinění proti kněžím, mimo jiné za to, že se modlí při oslavách narozenin a dalších společenských setkáních. Zpráva UCF poskytuje jasné důkazy o vyhrožování křesťanům v 19 z 28  státech Indie za to, že praktikují svou víru: "Za pouhých 75 dní v roce 2024 bylo zadrženo nebo zatčeno 122 křesťanů kvůli falešnému obvinění z konverze. Jménem UCF apelujeme na všechny vedoucí představitele, aby ukončili toto násilí a přijali přísná opatření proti pachatelům všech těchto zločinů, a doufáme a modlíme se za pokojné a spravedlivé volby."

Zdroj: Zenit

Pronásledování křesťanů