Květná neděle na Svatopetrském náměstí

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace24. 3. 2024, 13.23

Papež František dnes na Květnou neděli předsedal na Svatopetrském náměstí liturgii, při které si připomínáme slavnostní vjezd Ježíše do Jeruzaléma, ale také čteme evangelijní úryvek, který vypráví příběh Kristova utrpení. Na závěr liturgie se papež na náměstí pomodlil pravidelnou nedělní modlitbu Anděl Páně, v promluvě odsoudil teroristický útok v Moskvě a pamatoval na oběti válek ve světě.

image:Image 54/source/orig/53415_cq5dam-web-800-800-243.jpeg
Vatican Media

Na zaplněném Svatopetrském náměstí se sešlo odhadem 25 tisíc věřících, aby se účastnili liturgie Květné neděle, které předsedal papež František. Svatý otec požehnal svěcenou vodou olivové větvičky, symbol dnešního dne, které přítomní drželi v rukou. Poté následoval liturgický průvod, ve kterém přes 400 osob neslo palmové ratolesti, stejně jako při slavném příjezdu Krista do Jeruzaléma. Při liturgii slova eucharistické slavnosti se zpívaly pašije z Markova evangelia.

Na závěr bohoslužby papež před bazilikou sv. Petra pronesl modlitbu Anděl Páně a v následné promluvě vyjádřil lítost nad pátečním teroristickým útokem v Rusku a požádal o obrácení "srdcí těch, kdo plánují, organizují a provádějí tyto nelidské činy, které urážejí Boha, jenž přikázal: 'Nezabiješ'".

"Ježíš vstoupil do Jeruzaléma jako pokorný a pokojný Král a žádal, abychom mu otevřeli svá srdce, protože On jediný nás může osvobodit od nepřátelství, nenávisti a násilí, protože On je milosrdenství a odpuštění hříchů," řekl dále papež František.

Papežovy myšlenky směřovaly také k místům, kde se ve světě válčí: Ukrajině, Gaze a všude tam, kde lidé trpí kvůli ozbrojeným konfliktům. Svatý otec také vzpomenul na dva nedávno zavražděné humanitární pracovníky, ženu a chlapce, z mírové komunity San José v Kolumbii.

Zdroj: Vatican News, italská sekce

Půst a Velikonoce Papež František

image:Image Kříž jako strom života
Kříž jako strom života Kateřina Lachmanová