Letní Hudební výlety Svatováclavského hudebního festivalu nabídnou Biblické písně

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace23. 6. 2022, 9.35

Stadlerovo klarinetové kvarteto v novém obsazení se představí na trojici koncertů v rámci Hudebních výletů realizovaných Svatováclavským hudebním festivalem. Zazní díla J. S. Bacha, Farkase či Albinoniho, společně se sólistou ostravské opery Národního divadla moravskoslezského Martinem Gurbaľem pak uvedou jako vrchol koncertu Dvořákovy oblíbené Biblické písně v unikátní úpravě pro čtyři různé klarinety a bas (aranž Aleš Pavlorek). Koncerty budou 28., 29. a 30. června v Brušperku, Fulneku a Ostravě.

image:Image 14/source/orig/13324_10347_0_stadlerovo4teto.jpg

Dvořákovy vrcholné duchovní písně nevšední melodické krásy a hluboké citové intenzity vycházejí z Davidovy Knihy žalmů a vznikly za jeho působení v New Yorku během tří březnových týdnů roku 1894. Skladatel na jejich zhudebnění začal pracovat v době předvelikonoční, krátce po uvedení své slavné Novosvětské symfonie, která mu na novém kontinentu zaručila prvenství „amerického symfonika“. Dvořákovský program Stadlerova klarinetového kvarteta okoření Antické maďarské tance či části nejoblíbenějších Bachových děl – Umění fugy a Matoušových pašijí v neotřelých úpravách právě pro es klarinet, klarinet a basklarinet.

Svatováclavský hudební festival – Hudební výlety

FARKAS / BACH / DVOŘÁKBiblické písně