Církev by se měla od křesťanského Východu znovu učit prvenství Boha a smyslu pro tajemství v liturgii, řekl Lev XIV. zástupcům východních katolických církví. Poznamenal, že se často jedná o církve mučednické. Prohlásil, že vynaloží veškeré úsilí, aby se do světa vrátil mír. Oznámil také, že podnikne nezbytné kroky, aby pomohl východním katolíkům žijícím v diaspoře zachovat jejich tradici a identitu.
Katolické východní církve prožívají v Římě své jubileum. Lev XIV. vyjádřil radost, že právě jim může věnovat jedno z prvních setkání svého pontifikátu.
Papež poukázal na přínos, který mohou východní křesťanské tradice vnést do současné církve. „Jak velmi potřebujeme znovuobjevit smysl pro tajemství, tak živý ve vašich liturgických obřadech, které zahrnují celého člověka, oslavují krásu spásy a vzbuzují úžas nad božskou velikostí, jež objímá lidskou malost! Jak je důležité, abychom i v západní církvi znovu objevili smysl prvenství Boha, hodnotu mystagogie, neustálé přímluvy, pokání, postu, pláč nad vlastními hříchy a hříchy celého lidstva (penthos), tak typické pro východní spiritualitu! Proto je zásadně důležité, abyste zachovali své tradice, nijak je neředili, kvůli pohodlí nebo snad praktičnosti, aby nebyly narušeny duchem konzumu a utilitarismu.“
Papež poukázal na uzdravující sílu spirituality křesťanského Východu. „Dramatický pocit lidské bídy se v nich spojuje s úžasem nad Božím milosrdenstvím, takže naše pády nevedou k zoufalství, ale zvou, abychom přijali milost být uzdraveni, zbožštěni a povýšeni do nebeských výšin.“
Svatý otec zdůraznil, že přítomnost východních církví je nedocenitelná. Odvolávaje se především na učení Lva XIII., ale také sv. Jana Pavla II., připomněl, že dílo spásy začalo právě na Východě, který je původním prostředím rodící se církve. Některé východní liturgie stále používají jazyk Pána Ježíše. Lev XIV. zdůraznil, že je třeba usilovat o zachování východních obřadů. Týká se to zejména křesťanů, kteří museli opustit svou vlast. „Po příchodu na Západ riskují ztrátu nejen své vlasti, ale i své náboženské identity. A tak s následujícími generacemi dochází ke ztrátě nedocenitelného dědictví východních církví.“
Papež ujistil, že bude chránit a podporovat východní církve, zejména v diaspoře. Nejde jen o vytvoření nezbytných struktur, ale o změnu povědomí mezi katolíky obecně. Papež připomněl, že Lev XIII. stanovil tresty pro ty, kteří se pokoušejí odvést východní katolíky od jejich obřadů. Podotkl také, že ve spolupráci s Dikasteriem pro východní církve vydá normy a pokyny, které umožní duchovním latinského obřadu účinně podporovat východní katolíky, aby zachovali svou tradici a obohacovali jí ostatní.
Svatý otec poznamenal, že východní církve jsou často církvemi mučedníků. „Kdo tedy, pokud ne vy,“ řekl papež, “může hlásat slova naděje v propasti násilí? Kdo více než vy, kteří zblízka znáte krutost války (...) od Svaté země po Ukrajinu, od Libanonu a Sýrie po Blízký východ, Tigray a Kavkaz – kolik násilí! A nad touto krutostí – nad masakrem tolika mladých životů, které by měly vyvolat všeobecné pobouření, protože ve jménu válečného dobývání umírají lidé – zaznívá jediné volání, ne toliko papežův, jako Kristův, který opakuje: 'Pokoj vám!'“
Papež ujistil, že vynaloží veškeré úsilí pro mír. „Svatý stolec – řekl – je k dispozici, aby se strany konfliktu mohly setkat a podívat se navzájem do očí, aby národům vrátily naději a důstojnost, na kterou mají právo – důstojnost míru. Národy touží po míru a já se , se srdcem na dlani, obracím na vůdce národů: setkejme se, mluvme spolu, vyjednávejme!“
Lev XIV. zdůraznil, že válka nikdy není nevyhnutelná. „Zbraně mohou a mají mlčet, protože problémy neřeší, ale prohlubují,“ zdůraznil papež. Připomněl, že „ti druzí nejsou především nepřátelé, nýbrž lidské bytosti – nikoli ti zlí, aby je bylo třeba nenávidět, ale lidské bytosti, s nimiž je třeba mluvit. Odmítněme manichejské rozdělení, které v narativech násilí dělí svět na dobré a zlé“.
Svatý otec připomněl, že křesťanům musí být zajištěna možnost – nikoli pouze slovy – zůstat na svých územích se všemi právy nezbytnými pro bezpečný život. Prosím vás: zasaďte se o to! – apeloval papež jménem východních křesťanů.
Zdroj: vatican.va