Maročan útočil ve dvou andaluských kostelech

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace26. 1. 2023, 12.09

Ve městě Algeciras na jihu Španělska došlo během dnešní noci k násilnému útoku ve dvou kostelech. Jeden člověk zemřel a čtyři byli zraněni, včetně čtyřiasedmdesátiletého salesiána. Pachatelem je Maročan, kterého zadržela policie. Vše nasvědčuje tomu, že šlo o teroristický útok.

image:Image 23/source/orig/22772_vanoce-novy-rok-bezova-facebook-uvodni-foto-3.png
Canva

Kolem půl osmé večer (25.1.) vtrhl pětadvacetiletý Maročan Yasin Kanza s mačetou do kostela svatého Isidora, kde se sloužila mše. S výkřiky "Alláh je veliký" se vrhl k oltáři a cestou ničil obrazy a další předměty. Mačetou těžce zranil otce Antoniho Rodrígueze na krku. Čtyřiasedmdesátiletý salesián přežil jen díky okamžité pomoci. Jeho stav je vážný, ale stabilizovaný.

Poté se útočník vydal ke kostelu La Paloma, kde rovněž začal ničit bohoslužebné předměty. Kostelník Diego Valencia se ho pokusil zastavit, ale útočník mu zasadil dvě rány mačetou. Diego dostal smrtelnou ránu na náměstí před kostelem, když vyběhl ven, aby vyhledal pomoc. Místní farář p. Juan José Marina k tomu bez váhání dodává: "Útočník se spletl. Na náměstí jsem teď měl ležet já." Na otázku o vztazích mezi katolíky a muslimy v Algeciras odpovídá: "Jsou dobré. Navíc 80 % lidí, kterým pomáhá místní Charita, jsou muslimové.”
Vše nasvědčuje tomu, že útočník měl v úmyslu pokračovat v útocích v dalším kostele, ale byl zastaven policií.

Útok odsoudil španělský episkopát i muslimské komunity. V Algeciras byl vyhlášen den smutku.

Z Madridu o. Marek Raczkiewicz CSsR, korespondent Polské sekce Radia Vatican, přeložila: Johana Bronková

Pronásledování křesťanů Církev a společnost