Mluvit srdcem: Papežské poselství ke Světovému dni sdělovacích prostředků

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace24. 1. 2023, 14.15

Letošní téma poselství ke Světovém den sdělovacích prostředků je ideálně propojeno s tématem loňského roku („Naslouchat srdcem“) a má být součástí cesty, která celou církev dovede k synodě v říjnu 2023. Mluvit srdcem znamená „vydávat svědectví o naději, která je v nás“ (srov. 1Pt 3,14-17), a to s jemností, používat dar komunikace jako most, a nikoli jako zeď. V době, která je též v církevním životě poznamenána polarizací a přehnanými debatami, jež vyhrocují nálady, jsme vyzváni, abychom šli proti proudu

image:Image 23/source/orig/22721_20123_0_844.jpeg

Nesmíme se bát tvrdit pravdu, někdy nepříjemnou, která nachází svůj základ v evangeliu, ale nemáme toto hlásání oddělovat od stylu milosrdenství, upřímné účasti na radostech a utrpeních lidí naší doby, jak nás to vznešeným způsobem učí stránka evangelia vyprávějící o dialogu mezi tajemným Poutníkem a učedníky z Emauz.

Dnes, v dramatickém kontextu globálního konfliktu, který zažíváme, je potřebnější než kdy jindy, aby se prosadila komunikace oproštěná od nepřátelství. Komunikace, která je otevřená dialogu s druhými, která podporuje "integrální odzbrojení", která usiluje o odstranění "válečné psychózy", jež se skrývá v našich srdcích, jak prorocky nabádal svatý Jan XXIII. před 60 lety v Pacem in terris. Je to úsilí, které se vyžaduje od každého, ale zejména od pracovníků v oblasti komunikace, kteří jsou povoláni vykonávat svou profesi jako poslání budovat spravedlivější, bratrštější a lidštější budoucnost.

Dodejme, Světový den sdělovacích prostředků je jediným dnem, který ustanovil Druhý vatikánský koncil. Příslušné ustanovení je obsaženo v bodě 18 dekretu Inter Mirifica. Téma papežského poselství je vyhlášeno 29. září předchozího roku (svátek archanděla Gabriela); vlastní text je zveřejněn 24. ledna, v den, kdy se katoličtí novináři setkávají, aby oslavili svátek svého patrona, svatého Františka Saleského; vlastní den se slaví téměř všude v neděli před Letnicemi (obvykle připadá na květen). Poselství tak zůstává aktuální po celých osm měsíců, což poskytuje čas na reflexi a zveřejnění článků, komentářů, homilií a modlitebních textů pro eucharistické shromáždění.

V neděli před Letnicemi se nyní v liturgickém kalendáři slaví Nanebevstoupení Páně, což zmenšuje prostor věnovaný tématu komunikace. V roce 1967, kdy Pavel VI. zvolil pro oslavu prvního dne tuto neděli (bylo to 7. května 1967), tomu tak nebylo, protože v té době se svátek Nanebevstoupení Páně slavil ve čtvrtek předcházejícího dne (v Itálii došlo ke změně v roce 1977). To je důvod, proč některé biskupské konference zvolily jiné datum: například v Německu se již dlouho Světový den sdělovacích prostředků slaví druhou neděli v září.

Překlad papežského poselství připravujeme.

Papež František

image:Image Papež Pavel VI.
Papež Pavel VI. Agostino Casaroli, Jaroslav Šebek
image:Image O společnosti a politice
O společnosti a politice papež František, Dominique Wolton
image:Image Dobrý život
Dobrý život papež František
image:Image Z hloubi srdce
Z hloubi srdce Nicolas Diat, Joseph Ratzinger, Robert Sarah, Benedikt XVI.