Mongolský biskup bude nejmladším kardinálem

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace3. 6. 2022, 12.49

Ital, který téměř 20 let působil jako misionář v Mongolsku, se brzy stane nejmladším kardinálem na světě. Biskup Giorgio Marengo je ve svých 47 letech stejně starý, jako byl Karol Wojtyła, když Pavel VI. oznámil, že byl vybrán do kardinálského kolegia.

image:Image 13/source/orig/12395_9401_0_giorgio_marengocreativecommons.jpg

Marengo obdrží červený klobouk spolu s dalšími 20 novými kardinály na konzistoři 27. srpna, pouhé dva roky po svém biskupském svěcení. "Je to pro mě obrovské překvapení," uvedl Marengo den po papežově oznámení pro Vatican News."Žít toto nové povolání pro mě znamená pokračovat na cestě malosti, pokory a dialogu," řekl.

Marengo pochází ze severoitalského Piemontu a posledních 19 let sloužil jako misionářský kněz Consolata v Mongolsku.

Papež František ho v roce 2020 jmenoval prefektem mongolské apoštolské prefektury Ulánbátar. Po setkání s pontifikem Marengo řekl, že papež František se "velmi zajímá o církev v Mongolsku a o mongolský lid obecně..Víme, jak moc papežovi záleží na celé církvi, a to i v těch oblastech, kde jich není mnoho, ba právě tam, kde je církev spíše v menšině," řekl.

V Mongolsku žije asi 1 300 katolíků ve více než třímilionové zemi. Apoštolská prefektura v Ulánbátaru slouží celé zemi.

Během svého působení jako misionář Consolata v Mongolsku zavedl Marengo nový program katecheze. V roce 2014 řekl agentuře CNA, že cílem programu je formovat mladé dospělé v budoucí katechety prostřednictvím výuky teologie, církve a jejího poslání. "Věřím, že být biskupem v Mongolsku je velmi podobné biskupské službě prvotní církve," řekl Marengo. "Církev je tu velmi malá, je v menšině, ale je zde skupina mongolských věřících, kteří se s velkou odvahou a také pocitem odpovědnosti rozhodli následovat Pána a stát se součástí katolické církve."

První novodobá misie do Mongolska se uskutečnila v roce 1922 a byla svěřena Kongregaci Neposkvrněného Srdce Panny Marie. Za komunistické vlády však byly náboženské projevy brzy poté potlačeny, a to až do roku 1992. V roce 2002 byla ulánbátarská misie povýšena na současnou apoštolskou prefekturu. Představený misie, zesnulý P. Wenceslao Padilla, kněz z kongregace Neposkvrněného srdce, byl jmenován prefektem a následující rok byl vysvěcen na biskupa. Padilla zemřel v září 2018. První mongolský rodilý kněz byl vysvěcen v roce 2016.

Marengo v roce 2020 pro Vatican News uvedl, že vzhledem k tomu, že mongolská katolická komunita je velmi malá, je obzvláště důležité věnovat pozornost mezináboženskému dialogu a kulturním tradicím mongolského lidu. "Znamená to věnovat čas poznávání a studiu jazyka, zdokonalování těch nástrojů, které nám umožňují vstoupit do skutečného dialogu s lidmi, pochopit jejich východiska, jejich historii, kulturní a náboženské kořeny," řekl. "A zároveň při tom všem být věrný samotnému evangeliu... s velkou pokorou, s velkou upřímností nabízet tuto vzácnou perlu, kterou jsme obdrželi a kterou je evangelium Páně."

Marengo vyrůstal v italském Turíně, studoval teologii na Papežské gregoriánské univerzitě v Římě a později získal licenciát a doktorát na Papežské univerzitě Urbaniana. Jako své biskupské motto si zvolil "Respicite ad eum et illuminamini", což znamená "Pohleďte na něj a budete zářit". Až do srpnové konzistoře je současným nejmladším kardinálem 55letý kardinál Dieudonné Nzapalainga z Bangui. Marengovi bude 7. června 48 let.

Přeložila: Kateřina Odvodyová

Osobnosti

image:Image František Xaverský (1506 - 1552)
František Xaverský (1506 - 1552) František Xaverský