Motto letošních extrémních křížových cest: Vyžaduj od sebe velké věci

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Olomoucká arcidiecéze,Českobudějovická diecéze,Pražská arcidiecéze
Datum publikace12. 3. 2024, 13.21

Extrémní křížovou cestu můžete letos absolvovat v Praze, Luhačovicích či jihočeských Borovanech a Miličíně. V Polsku se tato iniciativa koná od roku 2009, trasy vedou například USA, Německem nebo Velkou Británií.

Extrémní křížová cesta je výzva: trasa dlouhá minimálně 40 km, jde se v noci a nejlépe o samotě nebo v malých skupinkách. 14 zastavení, 14 rozjímání. Když jdeme neznámou cestou, ztrácíme jistotu a tato nejistota nás může vést k setkání s Bohem. Je to také námaha: Bolí mě nohy, je mi zima, chce se mi spát, jsem unavený… mám jít dál? Proč? Extrémní křížová cesta probudí člověka z jeho každodenní letargie a naruší zavedené vzorce, kterých se nějak držíme. To by nás mohlo inspirovat ke změně života.

Jaké podmínky by měl poutník splňovat? Je to hlavně pro ty, kdo mají odvahu a chuť zažít něco, co je může v životě nakopnout. Není to jen pro sportovce, ale předpoklad určité zdatnosti tu samozřejmě bude. Křížová cesta není závod, nejde o čas a o to být první. Jde o to překonávat s Boží pomocí sám sebe, být v tichu a naslouchat Boží přítomnosti.

Pražská arcidiecéze

Dvě trasy vycházejí z Prahy. Z kostela sv. Jiljí se vychází v pátek 15. března 2024. Začíná se mší svatou ve 20 hodin, trasa má 31 kilometrů a je okružní: Kostel sv. Jiljí v Praze - Stromovka - Lysolaje - Divoká Šárka - Bílá Hora - Hvězda - Ladronka - Petřín - Kostel Panny Marie Vítězné - Kostel sv. Jiljí.

O týden později, v pátek 22. března 2024 v 18 hodin startují poutníci z kostela Stětí sv. Jana Křtitele v Praze Hostivaři. Po mši svaté budou krátce seznámení s trasou a poté si budou moci vybrat zda půjdou 30 nebo 40 kilometrů.

Olomoucká arcidiecéze

V olomoucké arcidiecézi se extrémní křížová cesta uskuteční v pátek 22. března 2024. Trasa dlouhá 40,7 km začne i skončí v kostele Sv. Rodiny, společné zahájení bude v 18:15. Odkaz na trasu je pod článkem v QR kódu. Přihlásit se lze e-mailem na krizova.cesta.luha@seznam.cz, více informací najdete na stránkách farnosti Luhačovice nebo na FB Farnost Luhačovice a Pozlovice.

Českobudějovická diecéze

V pátek 22. března 2024 bude připravena okružní trasa v okolí Borovan v celkové délce 43 km. Zahájena bude v kostele Navštívení Panny Marie v Borovanech mší svatou v 18:00. Po mši bude krátký briefing na seznámení se s trasou a hned poté se účastníci vydají na trasu. Pro bližší informace napište na e-mail lukmark@seznam.cz, nebo zavolejte na telefon 737 648 000.

Poutníci budou vycházet na cestu v pátek 22. března 2024 v 18 hodin také z farnosti Mladá Vožice. Trasa Mladá Vožice-Bouřilka-Moraveč-Slapsko-Zahrádka-Jiřetice-Chlistov-Miličín je zakončena křížovou cestou ve 23 hodin a půlnoční mší svatou v kapli v Miličíně.

Co je Extrémní křížová cesta?

Mezi základní pilíře extrémní křížové cesty patří mše svatá, cesta, noc, samota, mlčení a rozjímání.

Na cestu je dobré mít: nápoje a potraviny, teplé bundy, čepice, rukavice, dobré boty, pláštěnka, baterka (nejlépe čelovka) a ruční svítilna, náhradní baterie, plně nabitý mobilní telefon, karimatka, reflexní prvky, nebo vesta. Zájemci si mohou připravit vlastní dřevěný kříž.

Účast na EKC je na vlastní nebezpečí. Pojištění ani lékařská péče nejsou poskytovány. Během EKC se účastníci pohybují samostatně nebo ve skupinách méně než 10 osob. Během cesty platí pravidlo mlčení mimo zastavení křížové cesty. Je doporučeno zajistit jednotlivou dopravu, pokud poutník nebude schopen pokračovat v cestě. Před odjezdem informujte blízké o vaší účasti v EKC, uveďte mapu a vysvětlete průběh trasy.

Mapy tras v zahraničí a více o akci na oficiálních stránkách.

Zdroj: Farnost Luhačovice, Hostivař, Mladá Vožice, Borovany

Půst a Velikonoce