Myslkovice: Slavnostní odlití zvonu pro kapli v Křenově

Zdroj:Biskupství českobudějovickéBiskupství českobudějovické
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Českobudějovická diecéze
Datum publikace24. 5. 2024, 10.47

Středa 15. května 2024 se zapsala do historie osady Křenov, která je dnes místní částí obce Kájov. Do Myslkovic na Táborsku se vydali zástupci Kájova a Křenova v čele se starostou Danielem Vejvodou. Doprovázel je českokrumlovský vikář Prel. Mgr. Václav Pícha, JC.D.

image:Image 58/source/orig/57016_37976_0_krenov_odlevani_w07.jpg
Prel. Mgr. Václav Pícha, JC.D. žehná zvonovinu před odlitím
Foto: Jiří Semecký

Ve své dílně v Myslkovicích se totiž v tento den chystal zvonař Michal Votruba odlévat zvon na míru pro barokní návesní kapli v Křenově. Dřevěná zvonička na kapličce je štíhlá a vysoká, na čtyřech dřevěných sloupcích, pokrytá plechovou cibulkou a zakončená dvojitým křížkem. Kaple byla vystavěna ve stylu lidového baroka okolo roku 1750 a od roku 1958 je zapsanou kulturní památkou č. 3-1328. Původní křenovský zvon byl pravděpodobně stejně jako mnoho dalších kdysi zrekvírován pro válečné účely. Obec nechala kapli opravit, ale stále chyběl zvon do její zvoničky – jako třešnička na dortu. To se nyní konečně změní.

Nový zvon byl kvůli statice zvoničky zvolen menší, než zřejmě býval. Váží 23 kg, průměr má 32 cm a odlit byl ze zvonařského bronzu. Přítomný vikář jej po odlití posvětil. Zvon se jmenuje „Svatý Jan“, zdobí jej nápis „Svatý Jane Nepomucký, ochraňuj naši osadu“ a světcův reliéf. Dále je na zvonu uveden rok a místo výroby a jméno zvonaře. „Svatý Jan“ je určen pro ruční zvonění a zní v tónině D3. Fotografie z odlévání zvonu v Myslkovicích najdete ZDE.

Zavěšení zvonu do kaple bude slavnostní a bude včas oznámeno. Kájovští si jistě vzpomenou na slavnostní navracení zvonů do kostela Nanebevzetí Panny Marie: bylo to ve smutném povodňovém roce 2002 a zavěšení zvonů bylo kvůli povodním odloženo až v termínu Kájovské pouti.

Život z víry

image:Image Bůh v karanténě
Bůh v karanténě Nicholas Thomas Wright
image:Image Amoris laetitia