Na pochod pro život v Polsku a Německu dorazily tisíce lidí

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace20. 9. 2022, 15.32

Ve dnech 17. a 18. září se v hlavních městech Německa a Polska uskutečnil "pochod pro život", do kterého se zapojily tisíce lidí, aby podpořily právo na život pro všechny od početí po přirozenou smrt.

image:Image 17/source/orig/16662_2022-09-18-march-for-life-and-family3.jpg
Foto: Pochod pro život a rodinu, Varšava, 18.9.2022. (Sr. Amata Nowaszewska)

Tisíce pochodují ulicemi Berlína

"Stejně jako každý rok proběhla akce ze strany účastníků pokojně a radostně," uvedlo německé sdružení "Právo na život", které událost v hlavním městě každoročně pořádá. V rámci programu sobotního Pochodu pro život zaznělo několik proslovů. Poslanec za stranu CDU Hubert Hüppe zmínil různá ohrožení pro lidský život před i po narození, včetně selektivních forem prenatální diagnostiky nebo uzákonění asistované sebevraždy. "Právo na život je nejdůležitějším základním právem," varoval. "Když toto člověk nemá, pak ani neexistuje."

Ekumenické bohoslužbě na závěr pochodu předsedal řecký ortodoxní biskup v Německu, Emmanuel Sfiatkos, a katolický biskup Thomas Maria Renz z diecéze Rotteburg-Stuttgart.

Varšava: Chceme připomenout význam manželského slibu

S mottem "Slibuji ti" proudily zástupy také ulicemi Varšavy, a to v neděli 18. září v rámci Národního pochodu pro život a rodinu. Dle odhadů se akce pořádané pod záštitou arcibiskupa Stanislawa Gądeckeho, předsedy polské biskupské konference, zúčastnilo asi 10 000 lidí.

"Podobné pochody se konají v průběhu celého roku ve 150 polských městech a dohromady čítají několik set tisíc lidí," řekl Pawel Ozdoba, předseda Centra pro život a rodinu, které akci organizuje.

Pochod zahájil koncert populární skupiny Noemova Archa, po němž následovalo několik proslovů. Ozdoba také vysvětlil motto letošního pochodu "Slibuji ti", které odkazuje na manželský slib: "Letos chceme připomenout manželům a těm, kteří jsou k manželství voláni, smysl a význam manželského slibu."

Polský prezident Andrzej Duda účastníky pozdravil prostřednictvím videoposelství: "Velice mě těší, že opět pochodujete ulicemi Varšavy. Prarodiče, rodiče, děti i budoucí rodiče zde dnes tvoří velkou, radostnou komunitu. Společně vydáváte veřejné svědectví o svém zápalu pro nejušlechtilejší ideály. Vyjadřujete přesvědčení, že silná rodina znamená úspěšnou budoucnost pro naši zemi. Ze srdce Vám za toto děkuji."

Akce byla zakončena slavnostní mší svatou.

Zdroj: Catholic News Agency, CNA Deutsch

Život z víry Svědectví