Prvním svatým přijímáním dobrodružství začíná!

Autor: Kateřina Zýmová Zdroj:Karmelitánské nakladatelstvíKarmelitánské nakladatelství
Rubrika: O knihách
Datum publikace5. 6. 2023, 13.43

Bůh tě volá. Bůh ti odpouští. Bůh je veliký a mluví k tobě. Je s tebou. Sytí tě. Dal ti maminku Marii. Bůh tě miluje. Můžeme dětem předat krásnější zprávu a vzácnější dědictví?

image:Image 29/source/orig/28808_teaser-zpravy-1600x900.jpg

V mnoha farnostech je první svaté přijímání již ‘na spadnutí’. Některé děti se na něj připravovaly během hodin náboženství po celý školní rok. V jiných farnostech se uskutečňuje intenzivnější setkávání s katechety, pastoračními asistentkami nebo kněžími několik týdnů před touto velkou událostí. Tak jako tak, dnem, kdy děti přistoupí k prvnímu přijímání, nic nekončí, ale to pravé dobrodružství vlastně teprve začíná. A tak jako porodem nemáme my – rodiče – to nejtěžší za sebou, ale největší kus práce je teprve před námi, tak je i ‘vplutí’ našich dětí do plného života církve spíše jedním z prvních velkých kroků dalekého, někdy náročného, ale krásného a milostí plného putování s Bohem.

Karmelitánské nakladatelství vydalo pro tuto příležitost senzační pracovní sešit s názvem Vše, co potřebuji znát k prvnímu svatému přijímání (Základy víry v kvízech, modlitbách, obrázcích, otázkách a úkolech). Jedná se sice o pomůcku k přípravě předcházející prvnímu přijímání, vřele ale doporučuji vzít tento “hravý katechismus katolické víry pro malé i větší” třeba na letní prázdniny a to nejen pro děti, které budou mít první přijímání letos čerstvě za sebou.

Sešit obsahuje základy katolické víry ve stovce úkolů, kvízů a zašifrovaných zpráv, doplňovaček, testíků a stránek k vystřihování nebo vlastnímu dotvoření. Úkoly jsou velmi pestré, obsahem i zpracováním. K prvnímu svatému přijímání přistupují děti z českých a moravských farností obvykle na konci třetí (v některých místech již na konci první třídy). Francouzský originál je mířen na děti ještě o něco starší, neboť ve Francii děti přistupují k prvnímu přijímání obvykle na konci páté třídy. Tomu odpovídá i náročnost některých zadání. Nejeden kvíz nebo úkol potrápí mozkové závity i starších dětí a rodiče se také jistě nebudou nudit. Nicméně prvňáčkové nemusí být vůbec o nic ochuzeni – ve spolupráci s rodičovskou dopomocí je čeká spousta hravých chvil plných zajímavých informací. Francouzské reálie jsou v úkolech samozřejmě nahrazeny českými, ať už se jedná o kostely a kláštery na území Čech a Moravy nebo výběr světců.

Ocenila jsem, že sešit nabízí i takové speciality, jako jsou například obrazy slavných malířů, ze kterých vychází spousta zajímavých kvízových otázek. Vzdělávání v oblasti víry vzaly francouzské autorky opravdu zodpovědně a poctivě a neplují nijak po povrchu, zároveň nezatěžují příliš náročnými detaily. Mnoho úkolů, které by byly samy o sobě nadmíru složité, jako např. slepá mapka Jeruzaléma, nenechávají čtenáře napospas vlastní nevědomosti, ale skrze nápovědy vedou k úspěšnému řešení. Avšak nikoliv zcela zadarmo. A tam, kde je vlastní rozum i rada rodičů krátká, může přijít na řadu nahlédnutí do několika stran s řešením úkolů, do kterých jsem během listování knížkou nejednou zabrousila i já.

Přehledně uspořádané kapitoly mají bohatý obsah. Pracovní sešit vede děti celým liturgickým rokem, i všemi částmi bohoslužby. Provází kostelem a bere prstem po mapě na cesty po celé republice. Nabízí klasické i originální dětské modlitby, přibližuje mnoho postav církevních dějin a dává prostor pro vlastní literární i výtvarnou tvorbu. Z několika splněných úkolů dětem zůstanou výrobky prakticky využitelné v každodenním životě, jako je třeba vlastnoručně vyrobený desátek, papírová kostka s modlitbami u stolu nebo záložky do knihy.

Katechetům a katechetkám mohou úkoly z této publikace oživit jejich vyučování. Rodiče a prarodiče ocení pracovní sešit všude tam, kde je na chvíli potřeba děti zabavit. V neposlední řadě sešit slouží jako perfektní přehled toho, co bychom svým dětem určitě chtěli ze života víry předat.

Pracovní sešit úkolů  Vše co potřebuji znát k prvnímu svatému přijímání můžete zakoupit také na e-shopu Cirkev.cz.

Život z víry Liturgie a bohoslužby Maria a svatí Spiritualita

image:Image Duchovní obnova s Aničkou