Na pražském arcibiskupství se diskutovalo o ekonomice

Autor: Jiří Prinz Zdroj:Arcibiskupství pražskéArcibiskupství pražské
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Pražská arcidiecéze
Datum publikace26. 10. 2023, 10.52

Zaplněný Sál kardinála Berana byl v pondělí 23. října svědkem Večera o ekonomice, během něhož měla veřejnost příležitost diskutovat s odborníky pražského arcibiskupství o ekonomickém modelu hospodaření pražské arcidiecéze.

image:Image 45/source/orig/44028_28300_0_arcibiskupstvinaweb.jpg

Dlouhodobou strategii hospodaření arcidiecéze nastínila ekonomka Arcibiskupství pražského (AP) Linda Dolečková. Podle ní by po roce 2030, kdy přestane stát přispívat církvi na platy duchovních, mělo vedle lesů představovat další důležitý pilíř hospodaření nájemné bydlení. „Počítáme s tím, že do roku 2030 budeme mít ve vlastnictví 470 bytů, což by nám mělo přinášet roční výnos 150 mil. Kč. V případě, že bychom získali stavební povolení i na pražské Habrovce, vlastnili bychom 550 bytů, které by tvořily roční výnos 185 mil. Kč,“ uvedla v rámci své prezentace Linda Dolečková. Dlouhodobá strategie hospodaření arcibiskupství počítá podle ní i s „malým developmentem, fotovoltaikou a finančními nástroji.“

Důležitou roli při zajištění mezd kněží i fungování charitativních a pastoračních projektů bude mít i nadále finanční podpora ze strany věřících. Bude se tak dít prostřednictvím projektu Donátor, který představil ekonom a dlouholetý člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda. Projekt se inspiroval v brněnské diecézi a měl by každému, kdo o to projeví zájem, umožnit zapojit se elektronickou formou do podpory církve.

Během večera, jímž prováděl generální vikář pražského arcibiskupství Mons. Jan Balík, vystoupili dále se svými příspěvky ředitel Sekce lesní správy AP Milan Mochán, jednatel investičního fondu AP Petr Beneš, Jiří Kýval z AP Greeen Energy, Michal Konvička z finančního oddělení AP a advokátka Dominika Veselá. Další Večer o ekonomice se uskuteční 30. listopadu od 18.00 opět v Sále kardinála Berana. Na akci je nutno se přihlásit zde.

Církev a společnost