Na Slovensku uctili památku obětí tragédií

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace4. 11. 2022, 14.25

Mši za oběti útoku na gay bar Tepláreň předsedal včera v bratislavské katedrále tamní arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský za přítomnosti apoštolského nuncia na Slovensku Nicoly Girasoliho. Bohoslužba byla celebrovaná také za oběti neštěstí z 2. října, kdy řidič najel v Bratislavě na zastávku MHD. Mezi stovkami přítomných se jí zúčastnili i političtí představitelé země jako prezidentka Zuzana Čaputová, premiér Eduard Heger či bratislavský primátor Matúš Vallo.

image:Image 19/source/orig/18800_bratislava-g8f851aedf-1920.jpg
Foto: Pixabay

12. října zastřelil devatenáctiletý pachatel před gay barem Tepláren nedaleko Bratislavského hradu dva mladé muže a vážně zranil jednu ženu. Útočník, který také na internetu rozesílal nenávistné vzkazy proti Židům a sexuálním menšinám, poté spáchal sebevraždu. Čin byl následně klasifikován jako teroristický. O deset dní předtím, 2. října, opilý řidič narazil do skupiny několika desítek lidí čekajících na bratislavské zastávce MHD. Pět mladých lidí zemřelo, několik dalších bylo zraněno, někteří vážně.

Arcibiskup Zvolenský se při bohoslužbě blíže nevyjádřil k okolnostem prvního uvedeného útoku a jeho aktérům, ale zdůraznil, že Bůh miluje všechno své stvoření. Vyzval k obnovení vztahu s Bohem, který dává sílu překonat "negativní skutečnosti" v osobním životě či společnosti a nedovolit nenávist. Na útoky by se nemělo odpovídat zlem, ale úctou a láskou, varoval bratislavský arcibiskup.

Mši vysílala v přímém přenosu slovenská katolická televize TV Lux.

Zdroj: Kathpress, tkkbs.sk

Život z víry Liturgie a bohoslužby

image:Image Nebojme se snít
Nebojme se snít papež František