Na Velehradě vyvrcholil Stojanův jubilejní rok

Zdroj:Arcibiskupství olomouckéArcibiskupství olomoucké
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Olomoucká arcidiecéze
Datum publikace1. 10. 2023, 18.00

V poutní bazilice na Velehradě dnes (1. října 2023) věřící při mši svaté, kterou zde celebroval biskup Josef Nuzík, prožili vrchol letošního jubilejního roku arcibiskupa Antonína Cyrila Stojana.

image:Image 43/source/orig/42396_20231001-104241-msestojanvelrasirsf6932.jpg
Foto: Radek Šipka, Člověk a Víra

Bohoslužbě byli přítomní nejen místní farníci, ale také poutníci z nejrůznějších míst – mimo jiné zástupci ze Stojanova rodného Beňova nebo z Kroměříže, Štítů, Svébohova a Příbora, kde se na Stojanovo působení dodnes vzpomíná. Jak ale biskup Nuzík ve svém kázání připomněl, nejde jen o vzpomínání. „Letošní výročím se nechceme jen vracet ke Stojanově době, ale chceme na jeho životním stylu objevit to, co je nadčasové, na čem se dá stavět a v čem se dá pokračovat i dnes,“ zdůraznil a pokračoval: „O arcibiskupu Stojanovi můžeme říci, že byl přímý člověk, který šel správnou cestou s velkým srdcem. Pracoval s lehkostí, ne s bolestínstvím, vždy byl k dispozici, v jednání byl srdečný, ne strojený. Není to styl vhodný a potřebný i pro nás dnes? Myslím si, že ano!“

Druhým odkazem arcibiskupa Stojana je podle biskupa Nuzíka úsilí o sjednocení slovanských křesťanů v jedné církvi. „I když má dnešní globalizovaný svět své společné zájmy a důležité úkoly, nedostane se dál, pokud nebude mezi lidmi více jednoty, více bratrství,“ zmínil administrátor olomoucké arcidiecéze a dodal: „Jednota i dnes znamená mít ohled na druhé. Pomůžeme tomu, když se budeme vzájemně setkávat a poznávat.“

Třetím impuls je pak podle biskupa Nuzíka vidět tehdy, když život arcibiskupa Stojana spojíme s prvním čtením dnešní liturgie: „Říkáte: nejedná Pán správně.“ „Je to dnes často hodně opakovaný postoj. Z mnoha směrů, z úst mnoho lidí, prostých i vzdělaných, lze slyšet kritiku. O Stojanovi ale slova proroka Ezechiela neplatila a jeho biskupské heslo ‚Buď můj život jedna Boží chvála‘ ukazuje, že byl zaměřený úplně jinak – na chválu, a ne na kritiku,“ upozornil biskup Nuzík a své kázání uzavřel slovy: „Kéž je tedy také v našem životě víc upřímné a opravdové chvály Boha i našich nedokonalých bližních. Přinese nám to pokoj, který vycházel ze Stojanova tatíčkovského srdce a byl tak často vidět i na tváři toho ctihodného Božího služebníka.“

Mší svatou ve velehradské bazilice, kde byl arcibiskup Stojan před sto lety pohřben, vyvrcholila letošní připomínka jeho jubilea. Zapojilo se do ní nejen olomoucké arcibiskupství a velehradská farnost, ale také farnosti a obce, kde Antonín Cyril Stojan působil, a mnohé další instituce.

Život z víry Osobnosti

image:Image Laudate Deum
Laudate Deum papež František
image:Image Církev na kolenou