Nalaďte si Radio Proglas od 2. do 8. května 2022

Datum publikace2. 5. 2022, 9.15

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu

image:Image 12/source/orig/11056_7793_0_logo-proglas.jpg

.Radio Proglas v současné době prochází velkými změnami. Intenzivně pracujeme na nové koncepci vysílání, na kterou se můžete těšit od adventu. Od května bude proto docházet ke změnám v programu. Děkujeme vám za trpělivost a pochopení i nadále vám chceme nabízet kvalitní vysílání. Jak jsme vás již dříve informovali, do pozice výkonného ředitele byl jmenován Martin Tollner, který v řízení Proglasu vystřídal P. Martina Holíka. Ten zůstává jednatelem Proglasu a i nadále působí v náboženské redakci. Pozici šéfredaktora nově zastává P. Jan Hanák, který v začátcích rádia působil jako redaktor a moderátor. Je autorem rozhlasových a televizních dokumentů a působí také jako pedagog na Fakultě sociální studií Masarykovy univerzity v Brně. Stojí například za projektem Tančící skály s knězem a biologem Markem Orko Váchou. Více se o budoucnosti Proglasu dozvíte ve vzájemném interview Jana Hanáka a Martina Holíka v pondělí 2. května od 9.00 nebo poté v audioarchivu Proglasu.

O tom, že jediným benefitem zemědělství nemusí být jen faremní produkce, si budeme povídat v pondělí 2. května spolu s vysokoškolským pedagogem a jedním z hlavních propagátorů sociálního zemědělství v Německu, Thomasem van Elsenem. Komu všemu přináší pobyt a práce na statku užitek? A jaké výzvy toto nové, rostoucí odvětví v Evropě zažívá? Poslouchejte ve 20.15.

V květnovém magazínu Barvínku se můžete těšit na další díl povídání s Aničkou Slavíkovou v rámci cyklu o vodě a také si mimo jiné posvítíme na to, kdy a proč se slaví Ručníkový den. Poslouchejte v úterý 3. května od 16.00.

O mobilní audiohře To the Dragon Cave, která je určena nevidomým hráčům, hovoříme s jejími autory ze studia Kikiriki Games, manželi Janou a Milošem Kuklovými. Připojte se v úterý 3. května ve 20.15.

Dne 4. května slavíme sv. Floriana. Je patronem hasičů, hutníků, kominíků, hrnčířů a pekařů, zkrátka řemesel, která využívají oheň. Však je také ochráncem proti požárům a jiným živelným pohromám. Ve středu 4. května otevře Folklorní okénko téma úlohy ohně v české lidové kultuře a samozřejmě také zazní písně nejlepších českých folklorních kapel a jejich sólistů. Na setkání v 16.55 se těší Zdeněk Vejvoda.

Svatý Florian je ochráncem před ohněm a je tedy patronem hasičů. S jeho jménem je ale úzce spojeno i město Moravský Krumlov, nad kterým se na kopci tyčí kaple pojmenovaná právě po něm. Veřejnosti se otevírá jen několikrát ročně – v době pouti, bohoslužeb a při konání koncertů. Vy se tam můžete vydat společně s redaktorkou Annou Janoškovou v reportáži brněnského studia ve středu 4. května ve 20.15.

Ne poprvé a určitě ne naposledy vystoupí na letošním ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro sopranistka Hana Blažíková. Mimořádná osobnost, která se věnuje staré hudbě. Není jen vynikající zpěvačka, ale také harfistka. O všech polohách jejího hudebního života a samozřejmě o jejím účinkování na Pražském jaru bude Oktává v pátek 6. května od 16.55.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na internetové adrese www.proglas.cz.

image:Image Po stopách apoštola Pavla
Po stopách apoštola Pavla Veronika Čepelková
image:Image Vše, co potřebuji znát k prvnímu svatému přijímání
Vše, co potřebuji znát k prvnímu svatému přijímání Camille Pierreová