Nalaďte si Radio Proglas od 29. srpna do 4. září 2022

Zdroj:Arcibiskupství olomouckéArcibiskupství olomoucké
Rubrika: Domácí
Datum publikace29. 8. 2022, 9.22

Přinášíme programové tipy z nabídky Radia Proglas v aktuálním týdnu.

image:Image 16/source/orig/15796_12949_0_logo-proglas.jpg

Rozhovor o festivalu židovské spirituality Štetl v prostředí současného Brna, respektive jakékoliv spirituality v prostředí současné společnosti. Hosty Jana Hanáka budou brněnský rabín Štěpán Kliment a ředitelka festivalu Eva Yildizová. Poslouchejte v pondělí 29. srpna od 9.00.

Od 29. do 31. srpna se společně s česky píšícím židovským spisovatelem Vojtěchem Rakousem ohlédneme hluboko do devatenáctého století, kdy na území rakouské monarchie platil tzv. familiantský zákon. Podle tohoto krutého nařízení se v židovských rodinách směli oženit pouze nejstarší synové, aby se nezvyšoval počet těchto rodin. Poslouchejte Čtení na pokračování vždy v 11.00 a ve 21.30.

V novém školním roce mohou děti opět vstávat s Ranním zíváčkem! V 6.45 můžou v živém vysílání soutěžit o písničku, tu doplníme dětskou zprávičkou a další písní k veselému ránu. Od pondělí do pátku je čekají různé soutěžní disciplíny. Jaké budou ve školním roce 2022/2023? V pondělí bude vašim úkolem UHODNOUT SLOVO. Úterní soutěž bude patřit NÁBOŽKU. Čistě na vás bude záviset středeční soutěž, kterou jsou RÝMOVAČKY. K danému slovu, či slovnímu spojení vymyslíte vhodný rým. ZA PAMÁTKAMI budeme cestovat každý čtvrtek. A abyste se na poslední den v týdnu těšili, navštívíme společně SVĚT POHÁDEK. Podrobnosti najdete na junior.proglas.cz.

Desetidílný cyklus Roztroušená inspirace bude pojednávat o příbězích lidí s roztroušenou sklerózou z domova sv. Josefa v Žirči. Ten je jediným zařízením v ČR specializující se na tuto zákeřnou nemoc. V úvodním dílu vystoupí Jan Staněk, zaměstnanec domova pro PR, který nám pomáhá tento cyklus vytvořit. Uvede nás do problematiky lidí s roztroušenou sklerózou. První díl naladíte v pondělí 29. srpna od 20.15.

V církevní hierarchii stojí na nejnižším žebříčku, přestože často vykonávají tu nejtěžší práci. Žijí v ústraní, vzbuzují respekt, někdy i strach. Ale jaké opravdu jsou, to v Dopoledni s Proglasem prozradí spisovatelka Kamila Hladká a fotograf Jan Cága. Nejdříve totiž spatřila světlo světa kniha Sestry – plná odvážných, autentických a mnohdy odzbrojujících výpovědí. A při tom, v nejrůznějších situacích a místech, vznikaly i fotografie pro stejnojmennou výstavu, jejíž vernisáž se 1. září odehraje v rajhradském klášteře, kam nás oba protagonisté rozhovoru společně pozvou. Nenechte si ujít ve čtvrtek 1. září od 9.00.

Jak žijí? A jak žijí jejich rodiče? A co škola, která brzy začne? Co čeká děti, jejich rodiče, prarodiče, kantory v novém školním roce? Co je dnes jinak ve srovnání s dobou současných dědečků a babiček? Internet, mobily, sociální sítě – a ještě něco? Tušíme, jak to děti ovlivňuje, co prožívají, s čím zápasí? Nejen o tom si bude s MUDr. Josefem Blažkem, dětským a dorostovým psychiatrem z Brna, povídat Daniel Ženatý ve středu 31. srpna od 9.00.

Redaktorka Klára Beránková více jak 26 let připravovala vysílání vážné a duchovní hudby na Radiu Proglas. Nyní zavítá poprvé do pořadu Oktáva jako host. Jaká byla její celoživotní pouť s hudbou, jakou hudbu poslouchá a má ráda? Co pro ni dlouhé období na Proglasu znamenalo? O tom všem si popovídá ve studiu se svým nástupcem Štěpánem Graffe v pátek 2. září od 16.55.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na internetové adrese www.proglas.cz.

image:Image Spánkový manuál s ilustracemi Jana Heraleckého
Spánkový manuál s ilustracemi Jana Heraleckého Max Kašparů
image:Image Bůh je můj životní program
Bůh je můj životní program Jana Sieberová