Národního pochodu pro život se účastnily tisícovky příznivců

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace15. 4. 2023, 21.02

Prahou dnes prošel Národní pochod pro život organizovaný Hnutím pro život, na který dorazily cca 4 tisíce podporovatelů z celé České republiky. Akce se účastnili také někteří čeští a moravští biskupové.

image:Image 28/source/orig/27619_341312277-1012483266388018-3664716514991429064-n.jpg
Foto: Jan Wolf

Pochod, kterého se zúčastnily přibližně 4 tisícovky lidí, proběhl pod záštitou Hlavního města Prahy a pražského zastupitele Jana Wolfa (KDU-ČSL). V čele průvodu šli policisté, bubeníci s kapelou a účastníci s plachtou a heslem "Milá vládo, je to o prioritách. Na (třetích) dětech se neškrtá." Pochodu a následného happeningu na Václavském náměstí se zúčastnil i čeští a moravští biskupové: arcibiskup pražský Jan Graubner, předseda ČBK, jeho předchůdce Dominik kardinál Duka, českobudějovický biskup Vlastimil Kročil a pomocný olomoucký biskup Antonín Basler.

Na akci dorazili lidé z celé České republiky. Od 7.00 se konal happening pro mladé v centru Prahy, poté se v 11.00 konala mše svatá v katedrále sv. Víta na Pražském hradě a ve 14.30 byl zahájen Pochod pro život z Klárova, přes Národní třídu až na Václavské náměstí. Účastníci pochodu chtěli upozornit na to, že nejpočetnější skupinou podstupujících potrat jsou ženy, které už mají dvě děti a žijí ve funkčních vztazích. Důvody, proč nechtějí třetí dítě, jsou podle pořadatelů často finanční. V roce 2022 ženy v České republice podstoupily asi 16 500 potratů. Počet dlouhodobě klesá, o deset let dříve jich bylo asi 23 000, za 20 let počet klesl téměř na polovinu.

I když byla akce předem ohlášená, poklidný pochod napadlo několik desítek odpůrců krátce po zahájení na pražském Klárově a v průběhu se opakovaně pokusili zablokovat cestu účastníkům. Podle policejního mluvčího na místě zasahovali policisté a členové antikonfliktního týmu proti desítkám odpůrců, čtyři osoby byly zadrženy.

Organizátoři už v pátek vyjádřili znepokojení z možných narušitelů akce. „Bezpečnostní složky nás upozornily, že několik zmatených narušitelů plánuje provokace s ruskými vlajkami a extrémistickými slogany během Pochodu pro život. Je to ubohé. Kdyby raději pomohli alespoň jedné těhotné ženě, která chce dát svému dítěti šanci,“ napsali zástupci Hnutí pro život na svém facebookovém profilu.

Zdroj: Echo 24, Hnutí pro život

Život z víry

image:Image Žena ať v církvi promluví
Žena ať v církvi promluví Zdeněk Jančařík
image:Image Bůh v karanténě
Bůh v karanténě Nicholas Thomas Wright
image:Image Živá řeka evangelia 3.
Živá řeka evangelia 3. Pavel Ambros
image:Image Křehká tvář rozvoje v globalizovaném světě
Křehká tvář rozvoje v globalizovaném světě Jindřich Šrajer