Nejstarší řeholnicí na světě je 115letá Brazilka

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace21. 3. 2024, 10.35

„Mým tajemstvím je modlitba," říká sestra Inah Canabarro Lucasová, která je ve svých 115 letech nejstarší řeholnicí na světě. „Každý den se modlím růženec za všechny lidi na zemi."

image:Image 54/source/orig/53347_inah-cana.png
LongeviQuest

Podle Gereontology Rearch Group je tato žena zároveň nejstarší osobou v Brazílii a Latinské Americe vůbec. V současné době žije v Porto Alegre ve státě Rio Grande do Sul v Domově Santo Enrique de Ossó, v sousedství Provinčního domu sester tereziánek v Brazílii, do jejichž řádu vstoupila v roce 1927 ve svých devatenácti letech.

Podle koordinátorky domova, sestry Lúcie Ignez Bassotto, se sestra Inah zajímá především o druhé a ne o sebe. „Je velmi odolná, není náročná, všeho si váží a má obrovskou úctu ke kongregaci. Za všechny se modlí, o všechny se stará. Její život je opravdu příkladný.“

Další vlastností sestry Inah je, že chce být stále aktivní. Účastní se komunitních modliteb, ráda tráví čas na zahradě s ostatními sestrami. Lúcia uvedla, že ačkoli se zdravotní stav nejstarší řeholnice v posledních týdnech trochu zhoršil, ve dnech, kdy je v pořádku, je velmi hovorná a tvořivá. „Donedávna malovala ubrousky, vyráběla přáníčka, dělala spoustu věcí. Když neměla co na práci, vzala balíček karet a začala je hrát. Pokud neměla s kým, hrála sama. Užila si v životě spoustu legrace."

Inah Canabarro Lucasová se narodila 27. května 1908 ve městě São Francisco de Assis v západní části centrálního Rio Grande do Sul a byla předposlední ze sedmi dětí. Je pravnučkou generála Davida Canabarra, jednoho z hlavních vůdců revoluce Farroupilha (1835-1845) v Rio Grande do Sul.

Když byla dítě jeden z jejích bratrů řekl matce, že by Inah mohla studovat v klášteře v jejich městě. Inah se tedy zeptala: „Kdo jsou řeholní sestry?" Matka jí odpověděla, že jsou to ženy, které se věnují modlitbě k Bohu, na což Ina odpověděla: „Chci se stát jednou z nich." Chodila do klášterní školy a v devatenácti letech odešla do noviciátu k sestrám tereziánkám do Montevidea v Uruguayi. Za více než sto let zažila mnoho změn ve světě i v církvi. Prožila dvě světové války, zažila deset papežů. V roce jejího narození byl papežem svatý Pius X.

„Teta Inah byla od dětství velmi hubená až vyzáblá," řekl agentuře ACI Kléber Canabarro Lucas, 83letý synovec řeholnice. „Kvůli jejímu křehkému vzhledu si všichni mysleli, že nebude žít dlouho, ale stala se chloubou naší rodiny, pokud jde o zbožnost, víru, dobrou vůli. Je laskavá a dobromyslná, taková byla celý život. Teď už s věkem chřadne, ale Bůh jí pomůže a bude jí 116, 117 let," dodal synovec.

Sestra Inah působila celý život jako učitelka. Vyučovala portugalštinu, matematiku, přírodní vědy, dějepis, umění a náboženství na tereziánských školách v Riu de Janeiru, Itaqui a Sant'Ana do Livramento, městě, které milovala, protože v něm strávila většinu svého života. Mnohé ze sester, které v současnosti žijí v provinčním domě v Porto Alegre, byly jejími studentkami a vyprávějí o tom, jak jim sestra Inah pomohla objevit jejich povolání. "Cítím se velmi šťastná, velmi vděčná Bohu, protože sestra Inah mě na tuto cestu navedla, a já jí teď mohu být užitečná, pomáhat jí ve chvílích, kdy mě potřebuje," řekla sestra Velmira, která je zdravotnicí a v posledních letech se o Inah stará.

Zdroj: CNA

Řeholní život

image:Image Odpoledne křesťanství
Odpoledne křesťanství Tomáš Halík