Papež ke augustiniánským rekolektům: Kontemplujte svatého Josefa

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace17. 3. 2022, 13.45

„Rozjímejte o postavě svatého Josefa, kterého budeme slavit příští sobotu“, tuto výzvu dnes papež adresoval účastníkům 56. generální kapituly augustiniánských rekolektů, které přijal při audienci a vyzval je, aby společně kráčeli „cestou synodality, ve společenství s celou církví“.

image:Image 10/source/orig/9380_6021_0_844.jpeg

„Každá zasvěcená osoba, každý řeholník a kněz je povolán, aby měl jako Josef otcovské srdce“, řekl František ve své promluvě ve španělštině, „neklidné srdce, které se projevuje láskou a péčí o všechny svěřené syny a dcery, zvláště o ty nejkřehčí, o ty, kteří trpí“.

„Nežijeme v lehké době“, přiznal papež, „avšak ani pro Josefa to nebylo snadné. Pán ale důvěřoval Josefovi a Josef důvěřoval Bohu a nabídl mu všechny své schopnosti, veškerý svůj talent a nadání, aby mu sloužil. A Bůh zase dal Josefovi svou milost, aby byl schopen splnit náročné poslání, které mu bylo svěřeno“.

„Důvěra, síla a tvořivost“: to jsou podle Františka ony správné ingredience pro plnění poslání církve ve světě s vědomím, že Bůh „je s námi, kráčí po našem boku a pomáhá nám při rozhodování“.

Předem připravenou promluvu papež doplnil rozsáhlou spontánní úvahou na téma povolání, v níž zopakoval obavy, které již předtím vyslovil generální převor augustiniánských rekolektů, otec Miguel Miró, a které pramení z nedostatku nových členů řádu. To je něco, co se děje na obecné úrovni v zasvěceném životě, potvrdil František, „a je to skutečnost, kterou nemůžeme ignorovat“. Papež upozornil, že příčin tohoto početního poklesu je celá řada, „ale musíme si položit jednu otázku“:

„Podívejte se do budoucnosti, promítněte si věk, ve kterém jste nyní, a řekněte si: ze čtyř budou jen dvě provincie? Nebojte se položit si tuto otázku. Den, kdy už nebudou žádní augustiniánští rekolektové, den, kdy nebude dost kněžských povolání pro všechny, až ten den přijde, připravili jsme laiky, aby pokračovali v pastorační práci v církvi? Připravili jste lidi, aby pokračovali ve vaší spiritualitě, která je darem od Boha, aby ji nesli dál?“

František doplnil, že pokud jde o budoucnost, důvěřuje Pánu, ale je správné dělat si starosti a především se organizovat:

„Připravme se na to, co se stane, a předávejme své charisma, náš dar těm, kteří ho mohou nést dál. (...) Ano, zachovejme charisma, zachovejme zasvěcení života, které máme, ano, ale nedělejme si iluze. A modleme se i nadále, aby nám Pán posílal povolání, ale aby nás také připravil na to, abychom mohli dát svůj dar, když nás bude méně, těm, kteří s námi mohou spolupracovat“.

Přeložila: Jana Gruberová

Papež František Řeholní život