Nekrologium představuje kněze, kteří v arcidiecézi zemřeli v letech 1983 až 2020

Zdroj:Arcibiskupství olomouckéArcibiskupství olomoucké
Rubrika: Domácí,Olomoucká arcidiecéze
Datum publikace9. 3. 2022, 9.28

Na sklonku loňského roku vyšel tiskem souborný přehled kněží naší arcidiecéze zemřelých od roku 1983 do konce roku 2020. Nekrologium bylo v průběhu ledna distribuováno do všech farností arcidiecéze. Pro zájemce z řad veřejnosti je k dispozici v Arcibiskupské knihovně nebo arcidiecézním archivu.

image:Image 10/source/orig/9053_5533_0_kriz-3.jpg

Publikace navazuje na předchozí řadu nekrologií se seznamy zemřelých kněží již od poloviny 19. století a zahrnuje především všechny kněze činné ve zdejší duchovní správě, včetně kněží z německojazyčných oblastí, odsunutých po 2. světové válce z Československa. Dále jsou v nekrologiu uvedeni také kněží působící ve farnostech bývalé Apoštolské administratury se sídlem v Českém Těšíně, která byla do olomoucké arcidiecéze začleněna v roce 1978. Hlavní část nekrologia obsahující jména asi 700 zemřelých kněží doplňuje dodatkový seznam zemřelých kněží neuvedených v předchozích dílech nekrologií a také seznam zemřelých trvalých jáhnů.

Redakční práce na konečné podobě celého nekrologia, na nichž spolupracovalo oddělení evidence arcidiecéze a arcidiecézní archiv, trvaly asi dva roky a obnášely především kontrolování a dohledávání řady údajů o zemřelých kněžích a také doplňování jmen kněží, kteří v seznamech dosud chyběli. Vedle spolupráce s dalšími biskupstvími v ČR proto – v případě kněží odsunutých po válce z ČSR a kněží, kteří sami odešli někdy později do ciziny – probíhala komunikace také asi s dvacítkou biskupství v Německu, Rakousku, Itálii a na Slovensku, a vedle toho i se zahraničními provinciemi některých řeholních společností (např. s centrálním archivem řádu Německých rytířů ve Vídni nebo centrálním salesiánským archivem v Římě).

Život z víry Osobnosti

image:Image Don Gobbi - Život a dílo
Don Gobbi - Život a dílo Mariadele Tavazzi
image:Image Kardinál Tomáš Špidlík
Kardinál Tomáš Špidlík Richard Čemus
image:Image Do akce jde Titus!
Do akce jde Titus! Jozef Luscoň
image:Image Zase žiju