Lupa
Obsah Obsah
Portál

Německý průzkum ukazuje, že katolíci mají k církvi silnější vztah než protestanti

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace31. 10. 2025, 11.16
TiskTisk

Nový celostátní průzkum v Německu ukazuje, že katolíci si stále udržují o něco silnější vztah ke své církvi než protestanti, přesto však obě hlavní křesťanské denominace ztrácejí členy i vliv v každodenním životě věřících.

image:Image 78/source/orig/77959_el-descenso-no-es-solo-estadistico-marca-un-cambio-generacional-y-cultural-que-pone-en-entredicho-siglos-de-tradicion-religiosa-01.jpg
screenshot Zenit

V zemi, která byla kdysi popisována jako kolébka reformace i moderní katolické teologie, se zdá, že pouto Německa s jeho církvemi mizí. Nový celostátní průzkum provedený institutem Mentefactum pro skupinu Worldview Research Group v Německu (Fowid) ukazuje, že institucionální církev – protestantská i katolická – ztrácí nejen členy, ale také význam v každodenním životě svých věřících. 

Podle studie, která oslovila přibližně 1 000 členů církví a byla tento měsíc představena v Berlíně, pouze 39 procent praktikujících křesťanů v Německu uvádí, že by se jako dospělí znovu rozhodli stát se členy své církve. Před dvěma desítkami let, v roce 2005, činil tento podíl 62 procent. Pokles není pouze statistický – znamená generační a kulturní posun, který zpochybňuje staletí náboženské tradice.

Příčiny tohoto úpadku jsou složité, ale jedno téma jasně vyniká – mnoho Němců stále oceňuje sociální poslání církve, i když ztratili důvěru v církev jako instituci. Organizace jako Caritas a Diakonie zůstávají podle průzkumu klíčovými pilíři veřejné důvěry. Mnozí uvedli, že by zvažovali odchod z církve, pokud by tyto sociální aktivity byly omezeny nebo přišly o financování.

Sociolog Carsten Frerk, vedoucí výzkumného týmu Fowid, označil tento vývoj za „historický zlom“. Poprvé po staletích už není členství v církvi v Německu společenskou normou. K některé z hlavních církví v Německu se nyní hlásí méně než polovina obyvatelstva.

Oslabení je patrné ve všech denominacích, i když katolíci stále vykazují o něco silnější vazbu k církví než protestanti: 41 procent katolíků uvádí, že by se znovu připojili k církvi, oproti 36 procentům členů Evangelické církve v Německu (EKD). Rozdíl mezi pohlavími však odhaluje další změny. V roce 2005 dvě třetiny žen a více než polovina mužů uvedly, že by se rozhodly zůstat ve své církvi. Do roku 2025 se tato čísla dramaticky snížila – na 36 % žen a 43 % mužů.

Podle autorů studie se německé křesťanství nachází na prahu nové epochy: víra sice ustupuje z centra společenské identity, ale hodnoty, které z ní vyrostly – solidarita, soucit a charita – zůstávají hluboce zakořeněné.

Zdroj: Zenit

Focusy

Církev v datech

Mohlo by vás zajímat

image:Image Křížové výpravy
Křížové výpravy Anthony Bridge
Cena: 224 Kč
image:Image Jan Blažej Santini-Aichel
Jan Blažej Santini-Aichel Petr Dvořáček
Cena: 584 Kč
image:Image Pražští biskupové a arcibiskupové
Pražští biskupové a arcibiskupové Jiří Kuthan
Cena: 404 Kč
image:Image Temno
Temno Ivana Čornejová
Cena: 314 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou