Nová kniha představuje pražské arcibiskupy

Zdroj:Katolický týdeník
Rubrika: O knihách
Datum publikace23. 12. 2022, 3.22

Publikaci o posledních devíti pražských arcibiskupech představil veřejnosti její autor, historik Marek Šmíd.

image:Image 19/source/orig/18238_cas009-dz.jpg

„Příběh pražského arcibiskupství není jen příběhem našich církevních dějin, ale je úzce spjat s politickými dějinami, souvisí s naším kulturním a společenským vývojem,“ uvedl Marek Šmíd během prezentace knihy na pražském arcibiskupství 13. prosince. V publikaci „Pražští arcibiskupové moderního věku“ sleduje v devíti kapitolách české primase od Lva Skrbenského, který zastával úřad na přelomu 19. a 20. století, až po současného arcibiskupa Jana Graubnera. „Když jsem přemýšlel, co mají tito muži společného, zjistil jsem, že toho mnoho není. Spojuje je ale upřímná snaha o blaho církve a národa, o změnu duchovního klimatu v českých zemích,“ sdělil Marek Šmíd. „Je to dobrý a prospěšný příspěvek k tomu, aby si lidé o těchto významných postavách mohli něco přečíst. Jde o osobnosti, které jsou přínosem pro dějiny svého národa,“ zhodnotil pražský pomocný biskup Zdenek Wasserbauer.