Lupa
Obsah Obsah
Portál

Papež Lev mladým Australanům: Hledejte svou identitu u Boha

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace30. 11. 2025, 13.53
TiskTisk

Na katolickém festivalu mládeže v Austrálii zaznělo poselství papeže Lva, které mladé povzbudilo, aby hledali svou identitu u Boha. Svatý otec připomněl, že každý člověk je jedinečný a citoval svatého Carla Acutise, když varoval před „životem jako fotokopie“.

image:Image 80/source/orig/79356_63912_0_844.jpeg
Vatican Media

Ve svém videoposelství papež Lev vyjádřil pochopení a soucit s mladou generací pro výzvy, kterým čelí. Připomněl, že dnešní svět je plný protichůdných očekávání, rychlých změn a tlaků, které mohou člověka spíše znejistit než posílit. Technologický rozvoj sice nabízí nové možnosti, ale zároveň nás může izolovat a vytvářet falešný dojem, že uznání je třeba hledat především ve virtuálním prostoru.

Papež proto mladé vybídl, aby svou identitu nehledali především ve světě kolem sebe, ale v Bohu, který je při křtu přijal za své děti. Teprve když člověk přistoupí k Bohu jako ke svému Otci, získává pevný základ pro životní rozhodování, vztahy a náhled na sebe sama. Nejde o únik od reality, ale naopak o zakotvení, díky němuž je možné žít uprostřed společnosti a zachovat si vnitřní svobodou.

V této souvislosti připomněl i myšlenku papeže Benedikta XVI., že „nejsme náhodným produktem evoluce. Každý z nás je výsledkem Boží myšlenky. Každý jsme chtěný, milovaný a potřebný.“ Bůh o každém z nás přemýšlel, chtěl nás a miluje nás. Taková perspektiva podle Svatého otce proměňuje způsob, jakým se na sebe i na svět díváme.

Papež se obrátil na mladé s povzbuzením, aby se nebáli být sami sebou. Připomněl slova svaté Kateřiny Sienské, která věřila, že když se člověk stane tím, kým ho Bůh zamýšlel, „zapálí svět“. Podle papeže Lva není tato radikální autenticita jen osobní volbou, ale svědectvím, které svět potřebuje. Jako konkrétní příklad uvedl dva mladé světce: Carla Acutise a Piera Giorgia Frassatiho. Jeden tichý, technicky zdatný a rezervovaný; druhý energický, společenský a fyzicky aktivní. Na první pohled nemají mnoho společného, a přesto jejich životy spojovalo to nejdůležitější – hluboký, opravdový vztah s Bohem.

Carlo Acutis řekl, že lidé se rodí jako originály, ale mnozí umírají jako fotokopie. S odkazem na tuto citaci Svatý otec mladé vyzval, ať nedovolí, aby se to stalo i jim. Jejich životní cesta bude jedinečná a právě na ní mohou nejlépe rozvinout své dary, talenty i slabosti, které jsou všechny součástí Božího záměru.

V závěru poselství papež Lev zdůraznil, že cesta ke svatosti se neobejde bez chyb. Mladé povzbudil, aby se nenechali odradit, když zakolísají nebo se vzdálí od Boha. I pády mohou být okamžikem růstu, pokud je člověk přinese Bohu ve svátosti smíření.


Focusy

Papež Lev XIV. Mladí v církvi

Mohlo by vás zajímat

image:Image Moudrost života
Moudrost života M. E. Posada, A. Costa, P. Cavaglia
Cena: 224 Kč
image:Image Boží ajťák
Boží ajťák Corinna Turnerová
Cena: 89 Kč
image:Image Modlitba argentinských nocí
Modlitba argentinských nocí Marek Vácha
Cena: 151 Kč
image:Image Malý kompas víry
Malý kompas víry Max Kašparů
Cena: 134 Kč

Související články