Nová online databáze monitoruje útoky namířené proti křesťanům

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace10. 1. 2024, 12.36

Organizace Global Christian Relief (Organizace na pomoc křesťanům), která se zasazuje o svobodu náboženského vyznání, vytvořila novou databázi, která sleduje útoky na křesťany a věřící v reálném čase, čímž umožňuje ochráncům lidských práv a vládním představitelům rychleji získávat informace a přinášet přehled o stavu pronásledování ve světě.

image:Image 50/source/orig/49072_211122-pronasledovani-krestanu.jpeg
Ilustrační foto

Databáze násilných incidentů (Violent Incidents Database, VID), která byla spuštěna 5. ledna, aktualizuje a shromažďuje informace o porušování práva na svobodné náboženské vyznání, jakmile k němu dojde. Online sledování umožňuje uživatelům vyhledávat incidenty spojené s proti-náboženskými násilnostmi podle země, regionu, vyznání a pachatele.

“Pronásledování křesťanů a ostatních věřících neustále narůstá," vysvětluje v tiskové zprávě ze 4. ledna Ronald Boyd-MacMillan, který v organizaci Global Christian Relief vede agendu strategie a výzkumu. "Tato databáze nám pomáhá sledovat nejen projevy násilí, ale také lépe pochopit, jakou pomoc pronásledovaní věřící skutečně potřebují."

V současné době jsou v databázi uvedeny tisíce případů pronásledování, k nimž došlo jen za poslední rok ve všech částech světa. Každý incident obsahuje shrnutí toho, co se stalo, a údaje o tom, kolik lidí bylo zabito nebo zraněno, kdy a kde k němu došlo a kdo je za něj zodpovědný. Každý případ rovněž obsahuje informace, z jakého zdroje byly údaje získány.

David Curry, ředitel organizace Global Christian Relief, říká, že navzdory nárůstu útoků proti křesťanům stále žijeme ve světě, kde mnozí popírají, že by něco takového existovalo. "Údaje a fakta, které lze vyhledat transparentním a snadno dostupným způsobem, pomáhají bojovat proti tomuto mylnému názoru," vysvětlil a dodal, že v této oblasti je potřeba mít co nejvíce informací a zpřístupnit je všem, aby pronásledovaným mohly pomáhat všechny organizace, které se o to snaží.

Ačkoli existují i jiné informační zdroje o porušování náboženské svobody, Curry zdůraznil, že VID je první a jediná databáze založená na konkrétních událostech, což znamená, že incidenty jsou prověřovány a přidávány do souboru dat tak, jak k nim dochází. "Takto získáváme přehled o stavu celosvětového pronásledování křesťanů a věřících lidí v reálném čase", řekl Curry.

"Všechny materiály také využíváme k vytváření profilu toho, jakou podporu pronásledovaní skutečně potřebují. "Doufáme, že novináři, ochránci lidských práv a vládní představitelé, zkrátka všichni, kdo se zabývají násilným náboženským pronásledováním, to budou považovat za cenný zdroj informací," pokračoval Curry.

Jak jsou napadení evidována?

“Jakmile je incident veřejně publikován, například ve zpravodajství, Mezinárodní institut pro náboženskou svobodu, který pro nás provádí průběžný výzkum, informace ověří," popisuje David Curry. “Databáze je tedy aktualizována podle toho, jak jsou hlášeny nové incidenty.“ Curry dále uvedl, že databáze VID je zvlášť užitečná, protože monitoruje údaje o všech světových náboženstvích, včetně křesťanů, což mnoho jiných podobných serverů neumožňuje. VID také informuje o tom, jakého vyznání byl pachatel, což dodává incidentům více souvislostí.

Kde jsou v současnosti křesťané utlačováni nejvíce?

Na základě údajů shromážděných v databázi VID je Nigérie zemí, kde jsou věřící nejvíce pronásledováni a zabíjeni pro svou víru. Další zvláště znepokojivou zemí je Indie, kde jsou křesťané nejčastěji nuceni opustit své domovy a velmi vážná situace je i v Číně a Nikaragui, kde jsou věřící a duchovní neprávem zatýkáni.

Zdroj: CNA

Pronásledování křesťanů