Noví kardinálové: Fortunato Frezza

Autor: Pavel Banďouch Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace27. 8. 2022, 10.37

V této krátké sérii vám přinášíme stručné představení kardinálů, jejichž kreaci (jmenování), papež oznámil 29. května. Dojde k němu v rámci konzistoře, setkání kardinálů, která se uskuteční 27. srpna. Jeden ze jmenovaných se omluvil z výkonu úřadu a celkem jich tedy bude ustanoveno 20.

image:Image 16/source/orig/15766_12909_0_844.jpeg

Fortunato Frezza se narodil 6. února 1942 v Římě. V roce 1966 byl po studiu v menším semináři v Bagnoregiu a ve velkém semináři ve Viterbu vysvěcen na kněze. V roce 1967 získal licenciát z teologie na Papežské gregoriánské univerzitě a v roce 1977 získal titul z Písma svatého na Papežském biblickém institutu v Římě s filologickou prací o knize proroka Micheáše. Během své kněžské služby zastával následující funkce a úřady.

V letech 1971-1984 byl farářem ve Spiccianu a zároveň přednášel Písmo svaté na různých teologických institutech: na Papežské gregoriánské univerzitě (jako asistent), v regionálním semináři La Quercia ve Viterbu ve středoitalském Laziu, i na různých institutech náboženských věd (Albano, Civitacastellana, Viterbo). Aktivní byl taktéž na Mezinárodním teologickém studentátu josefinistů ve Viterbu a obdobném ústavu salesiánů ve Svaté zemi.

V roce 1983 byl zaměstnán v generálním sekretariátu biskupské synody a v letech 1997-2014 působil jako její podsekretářem. V roce 1999 byl jmenován čestným prelátem Jeho Svatosti. V roce 2013 byl jmenován kanovníkem papežské baziliky svatého Petra ve Vatikánu a v roce 2022 se stal camerlengem svatopetrské kapituly ve Vatikánu.

Zastával také funkci duchovního asistenta personálu na Ředitelství pro zdraví a hygienu ve Vatikánu, duchovního asistenta několika klášterů řeholních sester a kaplana fotbalového týmu A.S. Roma. Jeho bibliografické publikace v současné době čítají 123 titulů, zejména z biblické oblasti.

Nedlouho po svém jmenování kardinálem vyjádřil pro jeden z italských deníků překvapení, které v něm tato skutečnost vzbudila, následujícími slovy:

Chystal jsem oběd se svou sestrou, která žije ve Frosinone, a v tu chvíli mi zavolal jeden přítel z Florencie. Papež tě jmenoval kardinálem, řekl mi. Nedokážu to popsat," pokračuje Mons. Fortunato, "poslouchal jsem ho ohromeně a nedůvěřivě. Na chvíli jsem byl zmatený, nevěděl jsem, jestli tomu opravdu věřím. (…) Jsem papeži vděčný za tuto velkou pozornost, ale opravdu jsem ji nečekal. Poprvé jsem se s ním setkal v roce 1994 na biskupské synodě a pak jsem ho znovu viděl v roce 2013, kdy mě jmenoval kanovníkem kapituly svatopetrské baziliky ve Vatikánu. Pak už nic, nikdy jsme neměli příležitost si promluvit. ¨V tu chvíli mě napadlo, jak dokonale si pamatuje mě a naše první rychlé setkání v roce 1994. Okamžitě mě poznal, dokonce mě oslovil jménem, což mě ohromilo.” uzavřel svou odpověď Fortunato Frezza.

Život z víry Osobnosti

image:Image YouCat - modlitební knížka pro mladé
YouCat - modlitební knížka pro mladé Dörte Schrömges, Georg von Lengerke
image:Image Nic než důvěra