Noví kardinálové: Jorge Enrique Jiménez Carvajal

Autor: Pavel Banďouch Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace24. 8. 2022, 11.54

V této krátké sérii vám přinášíme stručné představení kardinálů, jejichž kreaci (jmenování), papež oznámil 29. května. Dojde k němu v rámci konzistoře, setkání kardinálů, která se uskuteční 27. srpna. Jeden ze jmenovaných se omluvil z výkonu úřadu a celkem jich tedy bude ustanoveno 20.

image:Image 16/source/orig/15671_12837_0_844.jpeg

Noví kardinálové: Jorge Enrique Jiménez Carvajal

Jorge Enrique Jiménez Carvajal se narodil 29. března 1942 v Bucaramanga v jihoamerické Kolumbii. Kněžská studia filozofie absolvoval na Papežské univerzitě Javeriana v Bogotě a teologická studia v bogotském Velkém semináři Kongregace Ježíše a Marie, známé také jako eudisté, podle jejího zakladatele Giovanni Eudese.

Dne 17. května 1964 složil Jiménez Carvajal ve své kongregaci slavnostní sliby a 17. června 1967 byl v Bucamaranga vysvěcen na kněze. Posléze získal licenciát z filozofie na Papežské univerzitě Javeriana v Bogotě.

Svoji službu zahájil jako profesor v kněžském semináři v Santa Rosa de Osos, byl formátorem eudistického semináře ve Valmaría v Bogotě, vedl charitativní sekci eudistické komunity "El minuto de Dios" v Bogotě, byl ředitelem studijního oddělení Teologicko-pastoračního institutu Rady latinskoamerických biskupských konferencí (CELAM) v Medellínu. Byl také provinciálem své kongregace v Kolumbii a v letech 1989-1991 sekretářem Latinskoamerické konfederace řeholníků.

Dne 9. listopadu 1992 byl jmenován biskupem v Zipaquirá a 12. prosince následujícího roku byl vysvěcen na biskupa. V letech 1995 až 1999 byl generálním tajemníkem Rady latinskoamerických biskupských konferencí a v letech 1999 až 2003 jejím předsedou.

Jorge Enrique Jiménez Carvajal byl členem Papežské rady pro pastoraci ve zdravotnictví a Papežské komise pro Latinskou Ameriku. 6. února 2004 byl jmenován koadjutorem arcibiskupa Cartageny. Dne 24. října 2005 byl jmenován arcibiskupem ve stejné arcidiecézi. V této funkci působil až do roku 2021, kdy podal kvůli vysokému věku rezignaci, kterou papež František přijal. Jiménez Carvajal se tak stal emeritním arcibiskupem.

Když v rozhovoru pro Vatican News uvažoval o své nové službě v církvi, řekl mimo jiné následující slova:

“Všechno v církvi je určeno ke službě, všechno. I když se někdy dopouštíme hříchu a byrokratizujeme ji, je to opak byrokracie. Katolická církev, všechny služby, které poskytuje, všechny její instituce jsou určeny ke službě, a to zcela konkrétně, nikoliv obrazně: hlásat Ježíšovo evangelium, pro nic jiného neexistujeme.”

Ve stejném interview vzpomněl i na svou zemi, na Kolumbii a na to, že potřebuje naději:

“A abychom dali naději, musíme nabídnout Ježíšovo slovo, Ježíšovo svědectví, Ježíšův život, svátosti naší církve, tolik prostředků, kterými můžeme dát naději. To je úkol církve dnes, jako tomu bylo vždycky.”

Život z víry

image:Image V úžasu před Boží krásou