Noví kardinálové: Richard Kuuia Baawobr M. Afr.

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace20. 8. 2022, 14.25

V této krátké sérii vám přinášíme stručné představení kardinálů, jejichž kreaci (jmenování), papež oznámil 29. května. Dojde k němu v rámci konzistoře, setkání kardinálů, která se uskuteční 27. srpna. Jeden ze jmenovaných se omluvil z výkonu úřadu a celkem jich tedy bude ustanoveno 20.

image:Image 16/source/orig/15561_12634_1_844.jpeg
Noví kardinálové: Richard Kuuia Baawobr M. Afr.

Richard Kuuia Baawobr se narodil 21. června 1959 v Tom-Zendagangnu v diecézi Wa v Ghaně. Navštěvoval základní školu ve vesnici, pokračoval ve studiu v menším semináři svatého Františka Xaverského a na střední škole v Nandomu.

V roce 1979 vstoupil do diecézního semináře svatého Viktora v Tamale a po filosofických studiích vstoupil v roce 1981 do společenství apoštolského života „Misionáři Afriky“, kde pokračoval v přípravě na kněžství. V letech 1981-1982 byl ve Fribourgu ve Švýcarsku v noviciátu. Následně v letech 1982-1987 absolvoval teologická studia na Misionářském institutu v Londýně (MIL). Dne 5. prosince 1986 složil řeholní sliby v londýnské St.Edward's College a 18. července 1987 byl vysvěcen na kněze.

Po kněžském svěcení zastával různé funkce a dále studoval. V letech 1987-1991 působil jako farní vikář v Livulu, v arcidiecézi Kinshasa, která se nachází v Demokratické republice Kongo. Od roku 1991 do roku 1996 studoval exegezi na Papežském biblickém institutu v Římě a ignaciánskou spiritualitu na Le Chatelard v Lyonu ve Francii, kde získal licenciát z Písma svatého a doktorát z biblické teologie. Mezi lety 1996 a 1999 zastával funkci formátora Misionářů Afriky v Kahangale v Tanzanii.

Období let 1999 až 2004 strávil jako ředitel formačního domu v Toulouse ve Francii. Následujících šest let byl prvním generálním asistentem Misionářů Afriky. V letech 2010-2016 působil jako generální představený Misionářů Afriky, a to coby první Afričan v této funkci, vicekancléř PISAI (Papežský institut arabských a islámských studií). Unie generálních představených ho vybrala k účasti na řádném shromáždění biskupské synody o rodině, které se konalo od 4. do 25. října 2015. Dne 17. února 2016 ho Svatý otec František jmenoval biskupem diecéze Wa (Ghana) a 4. července 2020 byl jmenován členem a konzultorem Papežské rady pro jednotu křesťanů.

V roce 2022 byl zvolen předsedou Sympozia biskupských konferencí Afriky a Madagaskaru (SECAM). Je prvním Ghaňanem zvoleným do této funkce od založení zmíněného kontinentálního orgánu v roce 1969.

Mezi svými prioritami Baawobr zmínil bezpečnost a migraci v Africe, což byly dvě výzvy, které byly hlavním tématem plenárního shromáždění. Pro Baawobra je tato volba "povoláním sloužit Bohu prostřednictvím svých bratrů a sester jako kardinál a předseda SECAM".

Osobnosti

image:Image Náš kardinál: jihočeské vzpomínky na Milostava Vlka