Římská výstava o „vtělené katechezi“ budoucího světce Césara de Bus

Autor: Alessandro di Bussolo Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace26. 4. 2022, 17.46

Papež František při první postcovidové kanonizaci v neděli 15. května zapíše mezi svaté rovněž zakladatele kongregace Otců křesťanské nauky, bl. Césara de Bus. V římském generalátu doktrinářů byla v těchto dnech otevřena multimediální výstava pod názvem „Hereditas de Bus“ o životě a charismatu tohoto významného francouzského katechety šestnáctého století. Při inauguraci vystoupili prefekt Kongregace pro svatořečení, kard. Marcello Semeraro, a prefekt Dikasteria pro komunikaci, Paolo Ruffini.

Otec katecheze „vtělené“ do kultury své doby a komunikátor, který užíval jednoduchý jazyk a běžná slova, aby všem zpřístupnil křesťanskou nauku. Takto bývá popisován o. César de Bus, který se narodil roku 1544 ve šlechtické rodině ve francouzském Cavaillon a zemřel v Avignonu o třiašedesát let později. Sv. Pavel VI. jej blahořečil v dubnu 1975 a v beatifikační homilii jej označil za vzor dobrého katechety, který „podporuje přístupnou a srozumitelnou katechezi a doprovází mladého či dospělého člověka v jeho pomalém hledání Boha“.

Podle kard. Marcella Semerara existuje spojitost mezi otcem de Bus a současným blahoslaveným Carlem Acutisem, který zorganizoval webovou výstavu o eucharistických zázracích, což byl nový způsob katecheze skrze sdělovací prostředky. „Digitální sítě ovšem mají zůstat nástrojem, užitečným ke tlumočení evangelní zvěsti, nikoli prostorem, kde si katecheta vybíjí svůj narcismus“, zdůraznil prefekt Kongregace pro svatořečení při požehnání výstavy.

„Jak říká sv. Pavel, víra je ze slyšení, fides ex auditu. Vše začíná nasloucháním, a proto se musíme ptát, jak lze rozumět bez toho, že by někdo kázal? Bl. César nám připomíná tuto prioritu křesťanského života“, pokračoval kard. Semeraro a vyzvihl, že bl. de Bus se nenarodil jako světec, ba právě naopak. Jeho životní svědectví tedy vypovídá o mladém a spíše lehkomyslném člověku, který se původně zaměřoval na zcela jinou dráhu, ale po setkání s Kristem našel víru i sám sebe. „Je pěkné odhalit, že světci jako každý jiný křesťan se jimi postupně stali, nenarodili se svatí“. Dodejme, že de Bus zaslechl Pánovo volání při četbě knihy a za naslouchání zpěvu klauzurních sester.

Jak upřesňuje Paolo Ruffini, prefekt Dikasteria pro komunikaci, de Bus nezatěžoval své hlásání odbornými citacemi, nýbrž volil běžná a známá slova, jež ovšem vzbuzovala pozornost. Jednalo se tudíž o mluvu, jakou papež František doporučuje křesťanským komunikátorům: nikoli umělý a laboratorní jazyk, podléhající módě, ustáleným rčením a klišé. Zásadní úlohou komunikátora je zažehnout jiskru, skrytou v každém slově, jak říká František. Busovo kázání podle Ruffiniho souzní s tím, co dnes papež požaduje od katolických hlasatelů: „Naslouchání, zaujetí a misionářskou tvořivost, abychom nepředávali historický repertoár, ale život“.

Generální představený Otců křesťanské nauky, o. Sergio La Pegna, popsal výstavu, která přibližuje Busův život a apoštolát prostřednictvím slov, obrazů a předmětů. Panely v italštině, angličtině, francouzštině a portugalštině vysvětlují celý život budoucího kanonizovaného, obrazy jej zachycují v ikonografii čtyř století a jeho osobní předměty, dopravené do Říma díky pařížským doktrinářům, vypovídají o dějinách této kongregace. Výstava při římském kostele Santa Maria in Monticelli (via Santa Maria in Monticelli 29) bude otevřena veřejnosti v předvečer májové kanonizace, 14. května, a jejími prostory případné zájemce doprovodí sami otci doktrináři.

Život bl. Césara de Bus

Přeložila: Jana Gruberová

Papež František Světci dneška

image:Image Žijeme v době papeže Františka
Žijeme v době papeže Františka Michal Altrichter
image:Image Papež Pavel VI.
Papež Pavel VI. Agostino Casaroli, Jaroslav Šebek
image:Image O společnosti a politice
O společnosti a politice papež František, Dominique Wolton
image:Image Život papeže Jana XXIII.
Život papeže Jana XXIII. Thomas Cahill