Nový film "Otec Pio" je lidským pohledem na slavného světce, říkají tvůrci filmu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace2. 6. 2023, 11.36

"Hrát svatého Pia z Pietrelciny, známého spíše jako otce Pia, jednoho z nejpopulárnějších světců 20. století, bylo veliké," uvedl americký herec Shia LaBeouf koncem května pro agenturu CNA. Nový film nazvaný "Otec Pio" s hercem LaBeoufem, hvězdou filmů Transformers a Fury, se v kinech objeví 2. června. Představuje život italského kněze a mnicha, který se ve 20. letech minulého století dostal mezi obyvatele městečka San Giovanni Rotondo ve východní Itálii.

image:Image 32/source/orig/31797_24266_0_padrepiomovie1.jpg

Film vyobrazuje otce Pia, který působí jako duchovní pastýř obyvatel města, ale svádí i vlastní boje s ďáblem, uprostřed násilného politického střetu mezi převážně chudými a bohatou vládnoucí třídou. Konflikt nakonec vyústí v brutální masakr.

Režisér filmu Abel Ferrara označil natáčení scén, které obsahovaly vraždy, za velmi náročné, ale zároveň dodal, že se ve filmu vše sešlo. "Není tam zvlášť politický příběh a příběh otce Pia. On je členem komunity a vše s těmito lidmi prožívá a ti lidé jsou s ním propojeni," řekl Ferrara.

LaBeouf uvedl pro agenturu CNA, že se kvůli roli světce vydal do kláštera i světcova města, což dodalo filmu na intenzitě. "Byl to velký tlak, ale filmu to prospělo," uvedl. "Ve scénách, kdy slavíme mši, nejsou jen herci, jsou tam i věřící lidé, kteří milují Pia a vy to cítíte a zvyšuje to prožitek." Mnoho komparzistů ve filmu pocházelo právě z okolí San Giovanni Rotondo.

"Nikdy jsem za celou svou kariéru nebyl na place, kde by se mi film natáčel snadněji." Kdykoli se natáčecí tým dostal do technických nebo právních problémů, LaBeouf nepropadal panice, ale řídil se slavným heslem tohoto světce: Modli se, doufej a nedělej si starosti.

"A vše se vyřešilo a podařilo. Myslím si, že jsme natočili krásný film, protože jsme se řídili učením otce Pia a opravdu se přiklonili k pragmatickému způsobu, jakým se otec Pio vypořádával se světem," řekl herec. "To je asi důvod, proč mám rád katolicismus. Dlouho jsem zažíval neuspořádanou svobodu jako anarchista, ale tento film změnil můj pohled na život.“

LaBeouf nedávno také řekl, že v současné době navštěvuje kurzy katechismu a za sedm měsíců byl měl přijmout svátost biřmování. Herec dále uvedl, že vstoupil do filmového procesu jako zraněný člověk plný utrpení, studu a paniky. V průběhu natáčení vyšel ze své malé jeskyně hanby a vrátil se do světa, kde znovu našel smysl a vykoupení. “Byl jsem zachráněn. Byl jsem ztracený a byl jsem zachráněn skrze Kristovu lásku."

"To se v mém životě skutečně stalo. Je to mimo propagaci filmu, ale skutečně se to v mém životě odehrálo. Krátce poté, co skončilo natáčení, moje žena porodila a já se nyní mohu ukázat svému dítěti tak, jak bych toho nikdy nebyl schopen, kdyby se mi toto nestalo," dodal americký herec.

Zdroj: CNA, redakčně upraveno

Maria a svatí Kultura