Nový předseda České biskupské konference, olomoucký arcibiskup Mons. Josef Nuzík, který se ujal své nové funkce k 29. dubnu 2025, se v nové roli chce zaměřit na čtyři klíčové body, které považuje za zásadní pro směřování katolické církve v České republice: rozvoj služby církve společnosti, ochranu nezletilých a zranitelných v církvi, realizační fázi Synody o synodalitě a podporu rodin a aktivní zapojení laiků do života církve.
„Budu usilovat o to, aby se církev i nadále stále více otevírala společnosti a pomáhala tam, kde je to nejvíce zapotřebí,“ uvádí nový předseda ČBK. To podle něj zahrnuje nejen tradiční kategoriální pastoraci (duchovní služba v nemocnicích, armádě či věznicích atd.), ale i citlivé vnímání aktuálních potřeb společnosti a hledání nových forem služby. „Církev má být vnímána jako spolehlivý partner, který doprovází člověka ve všech etapách života, chceme být s lidmi v okamžicích radosti i bolesti,“ dodává. V tomto smyslu chce předseda ČBK podpořit i lepší spolupráci mezi církevními a veřejnými institucemi, neziskovými organizacemi a odbornou veřejností. Zároveň si přeje, aby zvláště v dnešní době, kdy je svět zmítán ozbrojenými konflikty a rozděleními, církev pomáhala stmelovat a budovat mosty.
Zásadní oblastí, které se chce nový předseda věnovat s mimořádnou vážností, je ochrana nezletilých a zranitelných osob v církevním prostředí. Využít v tom mimo jiné hodlá své zkušenosti z pravidelných setkávání s oběťmi, která pořádá v Olomouci vždy dvakrát do roka. Zároveň si klade za cíl zlepšit komunikaci a transparentnost v přístupu k obětem a k řešení již vzniklých případů. Důležitou součástí tohoto úsilí je vzdělávání duchovních a laiků, zvyšování povědomí o prevenci a posilování důvěry ve schopnost církve těmto výzvám čelit, což obnáší větší spolupráci s odborníky v oblasti psychologie, sociální práce a práva. „Oběti v sobě nesou hlubokou bolest a já cítím jako povinnost jim naslouchat, být jim nablízku a pomáhat jim hledat cesty k uzdravení,“ říká arcibiskup Nuzík a uzavírá: „Nejde přitom jen o minulost, ale také o to, aby se podobné věci už nikdy neopakovaly a vytvořili jsme z církve bezpečné prostředí pro všechny.“ S tím souvisí i nové zřízení Komise pro prevenci a ochranu před zneužíváním při ČBK, která se bude do hloubky touto problematikou zabývat.
Arcibiskup Josef Nuzík chce také pokračovat v úsilí, které pro celou církev nastavil papež František tím, že vyhlásil v roce 2021 Synodu o synodalitě. Synodální proces je podle něj nutné přesunout do realizační fáze: „Je třeba aplikovat synodalitu do nižších pater církve, do našeho života, aby se skutečně všichni, i ti kteří jsou od církve vzdáleni nebo na jejím okraji, cítili přijímáni. To je ostatně i odkaz papeže Františka, který neustále opakoval, že církev je domovem pro všechny, domovem, který má vždy otevřené dveře.“
Rodina zůstává základním kamenem společnosti i církevního života, a právě proto se chce nový předseda ČBK, který v posledních letech stál také v čele Rady ČBK pro rodinu, zaměřit pozornost na její podporu – a to jak v oblasti pastorační péče o manžele a rodiče, tak ve sféře výchovy dětí ve víře. Konkrétně k posílení role laiků, jejich aktivní zapojení do života farností, diecézí i církevních struktur. Laici nejsou pouze příjemci pastorační služby, ale jejími spoluodpovědnými nositeli. Jejich dary, profesní i lidské zkušenosti jsou pro život církve nepostradatelné.