Nový sekretář misijního dikasteria: Naslouchat Bohu, ne křiklounům

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace4. 5. 2023, 14.08

Univerzální církev myslí jinak a žije víru jinak, než je tomu dnes v německy mluvících oblastech, zdůrazňuje nový sekretář Dikasteria pro evangelizaci. Podle jeho názoru lze na synodě očekávat jasný a rozhodný hlas africké církve. "Jsme přesvědčeni, že vzájemné naslouchání v duchu evangelia začíná nasloucháním Boží vůli, a ne hlasu těch, kteří jsou v davu nejhlasitější. Synodalita v biblickém duchu znamená společné naslouchání Pánu," říká arcibiskup Nwachukwu.

image:Image 30/source/orig/29305_file-photo-of-archbishop-fortunatus-nwachukwu-with-pope-francis-vatican-news.jpeg
Foto: Vatican Media

S odkazem na současné debaty v rámci synodálního procesu nigerijský arcibiskup zdůraznil, že rozhodující roli nehrají struktury nebo pastorační plány, ale živé svědectví víry. Evropa by se podle něj měla inspirovat svědectvím prvních misionářů, kteří přinesli víru do jejich vlasti. Odvolává se přitom na osvědčené prostředky evangelizace, kterými jsou láska k Pánu Bohu, naslouchání jeho slovu a úcta ke svátostem.

Sekretář misijního dikasteria neskrývá svou hořkost nad tím, že se dnes na misii církve pohlíží především z hlediska negativní zkušenosti s kolonizací. Aniž by přehlížel chyby, k nimž v minulosti došlo, přiznává, že ho jako Afričana takový výklad dějin někdy zraňuje, protože to byli právě evropští misionáři, kteří do Afriky přinesli Krista a církev, a plody této misie byly významné. Katolická církev dnes neprožívá víru nikde tak silně jako v afrických zemích, konstatuje arcibiskup Fortunatus Nwachukwu.

Evropa podle jeho mínění musí změnit perspektivu. Poukazuje rovněž na to, že také není pravda, že by církvi chyběli kněží. Je pouze třeba je vhodně rozmístit po světě a poskytnout jim odpovídající přípravu. Církev proto nepotřebuje vymýšlet nic nového, ale pouze aplikovat to, co se již v historii osvědčilo. V minulosti Evropa přinesla víru na africký kontinent, dnes je to zase Afrika, která může přinášet živou a pravou víru, dodává sekretář misijního dikasteria.

V rozhovoru pro rakouská média arcibiskup Nwachukwu připustil nebezpečí nového rozdělení víry v německy mluvících církvích. Zároveň však doufá, že se vzpamatují. Historie již zná takové případy, kdy ti, kteří se chtěli oddělit, dokonce i když tvořili většinu, dříve či později pochopili, že se vydali špatnou cestou, dodává nigerijský arcibiskup.

Zdroj: Polská sekce Radio Vaticana - Vatican News

Synoda 2021–2024 Biskupové

image:Image Vánoční tajemství
Vánoční tajemství Edita Steinová
image:Image O marnotratném otci
O marnotratném otci Angelo Scarano
image:Image Buď Kristovým svědkem!
Buď Kristovým svědkem! Marián Kuffa
image:Image Připravme cestu Pánu