Nový spišský biskup František Trstenský přijal svěcení

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace21. 10. 2023, 16.42

V sobotu 21. října se v katedrále svatého Martina ve Spišské Kapitule uskutečnilo svěcení nového diecézního biskupa Spišské diecéze Mons. Františka Trstenského, kterého do této funkce jmenoval papež František 8. září.

image:Image 44/source/orig/43672_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-84.jpeg

Hlavním celebrantem a kazatelem při slavnostní mši svaté byl košický arcibiskup a předseda Konference biskupů Slovenska Mons. Bernard Bober, spolusvětitelem apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli a emeritní pomocný biskup spišský Mons. Andrej Imrich.

Novému biskupovi Spišské diecéze Mons. Františku Trstenskému popřál  Mons. Bernard Bober, aby si uchoval Ježíšův pohled, který je vždy schopen vnímat skryté dobro, které roste a Boží světlo, které svítí i v noci. "Mějte stále před očima ty nejslabší, trpící a zavržené, jako sv. Martin nebo sv. František."

P. František Trstenský se narodil 13. března 1973 v Trstenej ve Spišské diecézi. Filozofická a teologická studia absolvoval na Teologickém institutu u Kněžského semináře ve Spišské Kapitule. Kněžské svěcení přijal 21. června 1997 v Trdošíně. Byl kaplanem ve Spišských Vlachách a Dolním Kubíně. V letech 2000–2004 studoval v Jeruzalémě, kde získal licenciát z biblických věd a archeologie (SSLic.). V roce 2006 získal doktorát z biblické teologie (ThDr.) na Papežské akademii v Krakově, v roce 2009 se habilitoval na docenta Teologické fakultě Katolické univerzity v Ružomberku, kde byl v roce 2015 jmenovaný profesorem. Od roku 2004 přednáší biblické předměty na Teologickém institutu Katolické univerzity a v Kněžském semináři biskupa Jána Vojtaššáka ve Spišské Kapitule. Od roku 2014 do roku 2020 vykonával funkci prorektora pro zahraniční vztahy Katolické univerzity v Ružomberku. Od roku 2020 je farářem a děkanem v Kežmarku a zároveň přednáší Nový zákon a biblickou řečtinu v Kněžském semináři na Spiši. Je církevním cenzorem a členem několika diecézních komisí. Aktivně publikuje a spolupracuje s Rádiem Lumen a TV LUX v oblasti biblické problematiky.

Život z víry Biskupové

image:Image Služba představených v církvi
Služba představených v církvi Michelina Tenace
image:Image Žena ať v církvi promluví
Žena ať v církvi promluví Zdeněk Jančařík
image:Image Odpoledne křesťanství
Odpoledne křesťanství Tomáš Halík
image:Image Proč pořád jen já?
Proč pořád jen já? Anselm Grün, Hsin-Ju Wu