Nový Svatojánský sborník představuje rodiště světce

Autor: Radek Gális Zdroj:Katolický týdeník
Rubrika: O knihách
Datum publikace8. 2. 2023, 12.20
image:Image 24/source/orig/23475_novy-svatojansky-sbornik-predstavuje-rodiste-svetce.jpg
Repro KT

Počátkem roku vydalo nepomucké muzeum a galerie nový Svatojánský sborník. Obsahuje i článek Pavla Motejzlíka Rodiště světce a svatojánská úcta v USA. „Píšu nejen o událostech, které známe z legend či písemných pramenů o životě sv. Jana Nepomuckého ve vztahu k jeho rodišti. Také se zabývám historií rodného domku světce, který je podle tradice umisťován do místa současného kostela sv. Jana Nepomuckého. Druhá část mého příspěvku zahrnuje tři nejvýznamnější svatojánská místa ve Spojených státech amerických, St. Louis, Chicago a New York. Stručně je také uveden seznam dalších existujících i zaniklých míst svatojánské úcty v této zemi za oceánem,“ dodává Pavel Motejzlík.

Ve sborníku se lidé dočtou i o poutní tradici v Nových Mitrovicích (autor Luděk Krčmář), jazyku barokních kazatelů českého jihu a západu (Zbyněk Holub), o kostele sv. Prokopa ve Štěnovicích (Alena Vlčková), kostele sv. Jana Nepomuckého v Plzni (Michal Plzák) a soše sv. Jana Nepomuckého na Mirošovsku (Martin Lang). Sborník je v prodeji v Infocentru Nepomuk.