Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Operující lékař: Papež je v pořádku a už vtipkuje

Autor: Salvatore Cernuzio Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace8. 6. 2023, 7.39
TiskTisk

Papež František se v brzkém středečním odpoledni podrobil chirurgickému zákroku na římské klinice Gemelli, který trval tři hodiny a proběhl bez komplikací. Profesor Sergio Alfieri, který papeže Františka operoval, se pozdě večer setkal s novináři, aby jim sdělil podrobnosti operace: „Svatý otec je při vědomí. Ptal se mě: Kdy bude třetí operace?“. Operující lékař vyloučil jakoukoli jinou patologii i problémy s celkovou anestezií.

„Především je Svatý otec v pořádku“. Profesor Sergio Alfieri, chirurg, který operoval papeže Františka 7. června odpoledne a předtím již v roce 2021, takto přímo sdělil zprávu, na kterou věřící na celém světě čekali od chvíle, kdy vatikánské tiskové středisko ve středu dopoledne oznámilo, že papež podruhé během tří let podstoupí zákrok v nemocnici Gemelli, a sice plastickou operaci břišní stěny s protézou, která je důsledkem předchozí operace divertikulární stenózy.

Prof. Alfieri, primář chirurgického oddělení, se v tiskovém středisku římské kliniky podělil s novináři o spokojenost s výsledkem operace, poté co společně s lékařským týmem provedli bez komplikací asi tříhodinovou operaci 86letého pacienta. A také o dojetí, když klidným, ale pevným tónem sdělil, že viděl papeže „bdělého, čilého“, že „si z něj Svatý otec dokonce dělal legraci“ a „před deseti minutami poprvé zavtipkoval: Kdy bude třetí operace?" Odpověděl mu radou, aby se v příštím období příliš nenamáhal.

Papež se v současné době nachází v bytě v desátém patře nemocnice, v tom samém, který v minulosti několikrát hostil Jana Pavla II. a kam od včerejšího rána mířily objektivy fotoaparátů a kamer světových médií. Těm se zatajil dech, když se včera kolem 17.40 hod. zvedly bílé závěsy u dvou z pěti oken. „Papež František je bdělý a při vědomí a děkuje za mnohá poselství blízkosti a modlitby, která k němu od dorazila“, uvedl  vatikánský mluvčí Matteo Bruni. 

Lékař v reakci na dotazy novinářů vzápětí informoval o papežově zdravotním stavu a vysvětlil, že pobyt v nemocnici při operaci tohoto druhu obvykle trvá „od pěti do sedmi dnů“, ale že v tomto případě, „jelikož se jedná o papeže, 86letého pacienta“, budou přijata „všechna možná opatření“: „Dejte nám několik dní“, požádal.

Chirurg poté upřesnil, že operaci naplánoval lékařský tým asistující papeži, který koordinuje Massimiliano Strappetti, papežův osobní zdravotní asistent, neboť „v těchto měsících a dnech“ František trpěl bolestmi. „Nebylo to naléhavé rozhodnutí", ale v úterý 6. června bylo rozhodnuto o provedení operace po CT vyšetření. Sám papež rozhodl v první osobě, aby se operace zorganizovala i na základě jeho programu.“

„Operace a celková anestezie proběhly bez komplikací. Svatý otec na operaci reagoval dobře,“ vysvětlil operující lékař. Především celková anestezie u papeže, který nikdy neskrýval nepříjemné pocity způsobené poslední operací v červenci 2021, vyvolala největší obavy. V tomto bodě učinil prof. Alfieri jasno: „Svatý otec nikdy neměl problém s celkovou anestezií. Je jasné, že nikdo nemá rád, když ho uspávají, protože ztrácíme vědomí, ale ani před dvěma lety, ani dnes nebyl žádný anesteziologický problém.“

Další upřesnění italského specialisty se týkalo jiných možných onemocnění. Operace divertikulární stenózy v roce 2021 „byla kvůli benigní patologii, z níž je papež zcela vyléčen,“ řekl, „a žádné jiné patologie nebyly zjištěny.“ Alfieri při této příležitosti také poděkoval všem lékařům, kteří mu při operaci asistovali.

Redakčně upraveno

Focusy

Papež František

Mohlo by vás zajímat

image:Image Poslední rozhovory
Poslední rozhovory Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
Cena: 215 Kč
image:Image O společnosti a politice
O společnosti a politice papež František, Dominique Wolton
Cena: 269 Kč
image:Image Evangelii gaudium
Evangelii gaudium papež František
Cena: 107 Kč
image:Image 365 dní s papežem Františkem
365 dní s papežem Františkem papež František
Cena: 350 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou