Opravdovému náboženství musí být vlastní mírotvornost, zdůrazňuje pravoslavný patriarcha

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace21. 12. 2022, 15.30

Konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I. ve vánočním poselství znovu důrazně odsoudil ruský útok na Ukrajinu. "Nasazení pro mír a usmíření patří mezi hlavní kritéria důvěryhodnosti náboženství," napsala čestná hlava světového pravoslaví.

image:Image 22/source/orig/21193_bartolomej.jpg
Foto: Flickr

Bartoloměj zdůraznil, že je válkou na Ukrajině hluboce otřesený, ruskou invazi označil jako „nestoudnou a nespravedlivou“. V jednotlivých náboženských tradicích se podle něj nachází podněty pro mír jak vnitřní, tak i společenský a k překonání agresivity mezi jednotlivci a národy. Uvedl, že je zcela nepřijatelné, „aby představitelé náboženství podněcovali fanatismus a rozdmýchávali nenávist". Tím nepřímo odkázal na moskevského patriarchu Kirila, který dlouhodobě podporuje válečné úsilí ruského prezidenta Vladimira Putina. "Bez míru mezi náboženstvími, bez jejich dialogu a spolupráce nemůže být ani mír mezi národy a kulturami," dodal také Bartoloměj.

Pravoslavná církev konstantinopolského patriarchátu si Kristovo narození připomíná 25. prosince stejně jako například na Kypru, v Bulharsku či Rumunsku. Oproti tomu ruští ortodoxní křesťané slaví Vánoce 7. ledna.

Zdroj: Kathpress

Advent a Vánoce Ekumenismus Válka na Ukrajině