Ukrajina: Podporovat ty, kdo pomáhají

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace26. 4. 2024, 16.20

Dodávání sanitek, vařičů, generátorů, vozidel upravených pro přepravu invalidních vozíků, léků, zdravotnického vybavení, tak podporuje Zdravotnická pastorační komise ukrajinské řeckokatolické církve oblasti sousedící s frontou. O pomoci pro oděský exarchát hovořila pro Vatikánský rozhlas sestra Sevastiana Karvacká, která se na této činnosti podílí. Obyvatelům tohoto regionu byl například zakoupen přístup ke Starlink, aby mohli kontaktovat své příbuzné.

image:Image 55/source/orig/54506_ukrajina-objektivem-richarda-boudy_1.jpg
Ilustrační foto

Řeholnice zdůrazňuje, že je třeba pečovat také o ty, kdo přinášejí pomoc pro ostatní. A pozorností obrací zejména ke kaplanům. “Je velmi důležité pečovat o ty kaplany, o ty kněze, kteří se každý den setkávají s lidskou bolestí, kteří každý den navštěvují raněné, poskytují pomoc a nosí utrpení bližních ve svém srdci. Důležité je, aby měli také možnost zotavit se duchovně, duševně a částečně i fyzicky," zdůrazňuje sr. Karvacká.

Vypráví o zvláštních duchovních cvičeních a akcích uzpůsobených tak, aby si kaplani mohli různými způsoby odpočinout. "Kromě toho všichni kněží oděsského exarchátu již absolvovali náš program Uzdravení válečných ran. V rámci tohoto celocírkevního programu s kněžími několik dní pracujeme a informujeme je o tom, jak mohou léčit válečné rány lidí, kteří k nám přicházejí. Program se skládá z několika bloků a zahrnuje psychologické, pastorační a teologické aspekty," popisuje sr. Karvacká. "A velkou pozornost věnujeme také tomu, aby si kněží dokázali pomoci sami, aby nevyhořeli. Všichni jsme totiž lidé, ať už jsme duchovní nebo laici, ale všichni jsme unaveni válkou a úkoly, s nimiž se každodenně setkáváme.”

Zdroj: Vatican News, ukrajinská sekce

Válka na Ukrajině

image:Image Vznik úcty a modlitby ke čtrnácti svatým pomocníků v nouzi
Vznik úcty a modlitby ke čtrnácti svatým pomocníků v nouzi