Organizátoři Synody o synodalitě pozvali 300 kněží na setkání v Římě

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace5. 2. 2024, 10.42

Pořadatelé Synody o synodalitě pozvali do Říma 300 kněží, administrátorů farností z celého světa, aby se od 28. dubna do 2. května účastnili mezinárodního setkání, které bude věnované naslouchání, modlitbě a rozlišování. Cílem této iniciativy je definovat diskuse pro shromáždění synody v říjnu 2024, ale také poskytnout kněžím příležitost zažít dynamiku synodální práce na univerzální úrovni.

image:Image 48/source/orig/47262_30593_0_231214-synoda.jpeg
Ilustrační foto ze synodálního shromáždění v říjnu 2023
Vatican Media

Podle generálního sekretariátu biskupské synody je toto setkání organizováno jako reakce na tzv. souhrnnou zprávu z prvního synodálního shromáždění, která identifikovala potřebu vypracovat způsoby aktivnějšího zapojení jáhnů, kněží a biskupů do synodálního procesu během nadcházejícího roku.

Zúčastnění kněží budou vybráni místními biskupskými konferencemi latinského obřadu a také vedením jednotlivých východních katolických církví. Počet vybraných kněží z každého regionu by měl odpovídat počtu členů biskupské konference. Cílem mezinárodního setkání od 28. dubna do 2. května je naslouchat a ocenit zkušenosti kněží, kteří spravují farnosti a poskytnout jim příležitost zažít dynamiku synodální práce na univerzální úrovni.

Biskupské konference byly požádány, aby vybraly kněze, kteří již mají zkušenosti z perspektivy synodální církve, ale také z různých oblastí pastorace. Vybrané duchovní mají místní biskupské konference nominovat do 15. března. "Během pětidenního setkání čekají kněze diskuze u kulatého stolu, liturgické slavnosti, workshopy o pastoraci a debaty s odborníky," stojí mimo jiné v tiskové zprávě organizátorů. Kněží budou mít také možnost hovořit s papežem Františkem na audienci 2. května.

Očekává se, že výsledky tohoto setkání budou poté předány i autorům Instrumentum laboris, pracovního dokumentu pro druhé synodální shromáždění v říjnu 2024, kteří je do něj zapracují.

Zdroj: CNA

Synoda 2021–2024

image:Image Malá cesta svaté Terezie z Lisieux
Malá cesta svaté Terezie z Lisieux Jacques Philippe