Osvobození Ostravy připomene 30. dubna ekumenická bohoslužba v kostele sv. Václava

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace30. 4. 2022, 10.11

Ekumenickou bohoslužbou uctí v sobotu 30. dubna zástupci města Ostravy a církví památku obětí, které přinesli vojáci a civilisté při osvobozování města a přispěli tak ke konci 2. světové války. Letošní vzpomínková akce s ohledem na aktuální dění na Ukrajině nebude oslava u památníku v Komenského sadech, ale v kostele sv. Václava v centru Ostravy. Na organizaci děkovné bohoslužby, která začíná v sobotu 30. dubna v 10.00 hodin se podílí Biskupství ostravsko-opavské. Modlitby za oběti válek a za mír pronesou zástupci katolické i protestanských církví.

image:Image 12/source/orig/11023_7768_0_vojaci_ostrava_1945.jpg
Na snímku je momentka z osvobození Ostravy koncem dubna 1945.
Foto: Archiv Města Ostravy

„Tváří v tvář pokračující brutální ruské agresi na Ukrajině bych si nedokázal ospravedlnit oslavu osvobození Ostravy 30. dubna tradiční ceremonií s vojenskými symboly u Památníku Rudé armády. Úctu padlým tak letos vzdáme individuálně položením květin i bohoslužbou v kostele sv. Václava,“ uvedl primátor města Tomáš Macura, který na oslavy do kostela pozval všechny občany města bez ohledu na své vyznání.

V kostele uvítá účastníky bohoslužby apoštolský administrátor diecéze biskup Martin David a primátor města Tomáš Macura. Hudbou bude modlitby zúčastněných doprovázet komorní orchestr Janáčkovy filharmonie Ostrava a zpěvem sólista Roman Janal. Prosebné modlitby přednesou zástupci různých církví.

Za děti a rodiny se pomodlí farářka Ewa Jelinek z Českobratrské církve evangelické. Za zachování podmínek pro život (půda, voda, ovzduší) a lidmi vytvořených hodnot bude prosit biskup Slezské církve evangelické augsburského vyznání Tomáš Tyrlík. Za ty, kteří slouží druhým a pomáhají potřebným (dobrovolní pracovníci a záchranáři) pronese přímluvu kněz z pravoslavné církve Miroslav Kudla. Za politiky a za ty, kteří ovlivňují osudy druhých a za spolupráci mezi národy bude Boha prosit duchovní z církve bratské Tibor Mahrik. Závěrečnou přímluvnou prosbu za oběti války bude mít biskup Martin David. Všichni účastníci ekumenické bohoslužby se společně pomodlí modlitbu Otče náš.

Osvobození Ostravy se 30. dubna slaví završení náročných a nejtěžších bojů Ostravsko-opavské operace. Boje na území Protektorátu probíhaly 41 dní. Do bojů se zapojilo okolo 225 000 Rudoarmějců a příslušníků čs. tankové brigády z nichž téměř 24 000 padlo a 89 000 jich bylo raněno. Naši tankisté přišli u Ostravy o všechny tanky. Německé vojsko mělo asi 155 000 vojáků. Z tohoto počtu padlo nebo z boje bylo vyřazeno okolo 75 000 mužů a 20 000 bylo zajato.

V Památníku Rudé armády v Komenského sadech jsou uloženy ostatky stovek vojáků, kteří padli při osvobozování města. Osvobození Ostravy bylo součástí rozsáhlé Ostravsko-opavské operace, která byla největší vojenskou akcí v rámci 2. světové války na našem území. O život při ní přišly tisíce vojáků různých národností – Rusů, Ukrajinců, Gruzínců, Rumunů, Volyňských Čechů a také československých vojáků.

Život z víry

image:Image Znova říká Pán: Přicházím ve slávě
Znova říká Pán: Přicházím ve slávě Michal Altrichter
image:Image Boží Srdce je stále s vámi a neopouští vás!
Boží Srdce je stále s vámi a neopouští vás! Michal Altrichter
image:Image Ztracený pastýř