P. Lombardi: Odkazem Benedikta XVI. je přiblížení církve a lidstva Bohu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí,Rozhovory a komentáře
Datum publikace19. 5. 2023, 16.09

Předseda vatikánské Nadace Josepha Ratzingera a bývalý ředitel vatikánské tiskové kanceláře P. Federico Lombardi 19. května promluvil na turínském knižním veletrhu na akci věnované památce papeže, který zemřel 31. prosince 2022: "Jeho pontifikát byl z velké části magisteriální, tedy učitelský a dialogický, ale také pontifikát velké pastorační síly, lásky k církvi a svědectví o životaschopnosti církve."

image:Image 31/source/orig/30358_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422.jpeg
Foto: Vatican Media

Osobnost a myšlenky Benedikta XVI. jsou dnes, 19. května, předmětem významného setkání na turínském knižním veletrhu, kde má vatikánské nakladatelství Libreria Editrice Vaticana svůj vlastní stánek. Na akci dnes odpoledne promluvil otec Federico Lombardi, předseda Nadace Josepha Ratzingera a za pontifikátu Benedikta XVI. i (dnes již bývalý) ředitel Tiskového střediska Svatého stolce. "Bůh je vždy světlo a tajemství: odkaz Benedikta XVI.", je název jeho promluvy. Před začátkem akce poskytl P. Lombardi krátký rozhovor pro italskou sekci Vatican News:

Otče Lombardi, dnes budete na knižním veletrhu hovořit o odkazu Benedikta XVI. Jaký je tento odkaz?

Myslím, že vzpomenu na priority pontifikátu Benedikta XVI. a jeho závazek přiblížit církev a lidstvo naší doby Bohu, vydávat svědectví o Ježíši Kristu jako o cestě Zjevení Boha Otce. A také velký závazek vést dialog s kulturou dnešního světa a jako cestu k tomuto dialogu využívat intelekt. Intelekt, který definoval jako otevřený, který se neuzavírá do úzkých obzorů pouhého matematického a pozitivistického myšlení, ale intelekt, který se pohybuje nad velkými problémy života a světa a je otevřený teologii, filozofii a dialogu mezi různými obory.

To dokazuje i obrovskou kulturní otevřenost Benedikta XVI., aby sloužil víře a správnému chápání křesťanské víry v dnešním světě. To se týká jeho pontifikátu obecně. Pontifikátu, který byl z velké části také magisteriální, tedy učitelský a dialogický. Byl to ale také samozřejmě pontifikát velké pastorační síly, plný lásky k církvi a svědectví o životaschopnosti církve. Častokrát mi říkával: Církev je živá a v církvi kráčíme společně, doprovázeni svatými, kráčíme dějinami, vydáváme svědectví Evangelia. S velkou radostí se také účastnil Světových dnů mládeže, které vnímal jako zkušenost velké životaschopnsoti církve v naší době.

Jako název své promluvy jste zvolil "Bůh je vždy světlo a tajemství". Co to znamená?

Duchovní zkušenost a způsob, jakým k nám Benedikt promlouvá o Bohu. Velmi hluboký.... Promlouvá k nám o Bohu jako o pravdě a o Ježíši Kristu jako o pravdě o Bohu a člověku, měl velké povědomí o hloubce Božího tajemství, které dalece přesahuje naše schopnosti chápání a jazyka. Tedy o jeho duchovní zkušenosti, a to i  z posledních let jeho života, z let modlitby po odstoupení z papežského úřadu, o nichž svědčí i jeho poslední rozhovory, které jsou velmi krásným svědectvím o jeho duchovním životě a celkové reflexi. Benedikt XVI. k nám hovoří o velikosti Kristova tajemství, přibližuje se osobě Ježíše, který byl vždy ústředním bodem celého jeho života, ale stále si uchovává vědomí, že Ježíšova slova je třeba neustále prohlubovat, objevovat a zůstávají tajemným bohatstvím, ke kterému směřujeme.

Benedikt také prožívá svou zkušenost, když se přibližuje setkání s Pánem v době smrti a svěřuje se velkému Ježíši, který je tajemstvím, ale zároveň v něj má plnou důvěru. Svěřuje se Pánu s přesvědčením, že je nejen jeho soudcem, ale také jeho obhájcem a přítelem, takže když se blíží k prahu smrti, mu říká: "Neboj se, já jsem s tebou."

Zdroj: Vatican News, italská sekce. Redakčně upraveno.

Osobnosti Církev a společnost

image:Image Benedikt XVI. - Život (slovensky)
Benedikt XVI. - Život (slovensky) Peter Seewald
image:Image Jsem rozhodnutá!