Papež odsoudil útok na argentinskou viceprezidentku, vyjádřili se i tamní biskupové

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace6. 9. 2022, 11.41

Argentina se podle katolické církve nachází ve zlomovém okamžiku svých dějin. Pokus o atentát na argentinskou viceprezidentku Cristinu Fernándezovou Kirchnerovou, k němuž došlo minulý týden, zanechal Argentince „omráčené a bezradné“. Pro pondělní vydání časopisu Ambito to řekl předseda tamní biskupské konference biskup Oscar Ojea Quintana. Argentina se musí otevřít upřímnému hledání bratrství. Aby to byl skutečný bod obratu pro argentinskou společnost, lidé musí být ochotni zkoumat své osobní postoje, řekl Ojea Quintana.

image:Image 17/source/orig/16088_cristina-kirchner.jpeg

K činu došlo 1. září 2022 před bydlištěm političky ve čtvrti Recoleta v Buenos Aires. Pachatel na ni zamířil zblízka pistolí, střela však nevyšla. Policie zadržela 35letého Brazilce Fernanda Andrése Sabagu Montiela, který má v Argentině dlouhodobý pobyt.

Svou solidaritu a blízkost vyjádřil Fernándezové Kirchnerové papež František v telegramu, který jí záhy po události zaslal. V něm také uvedl, že se modlí, aby v „naší drahé Argentině zavládl společenský smír a respekt k demokratickým hodnotám a převážil nad jakýmkoliv násilím a agresí,“ napsal.

69letá Fernándezová Kirchnerová byla v letech 2007-2015 prezidentkou Argentiny. Čelí obvinění z korupce, státní zástupce pro ni požaduje trest dvanáct let odnětí svobody. Viceprezidentka obvinění odmítá, podle ní se jedná o politickou kampaň.

Papež František Osobnosti

image:Image O společnosti a politice
O společnosti a politice papež František, Dominique Wolton
image:Image Laudate Deum
Laudate Deum papež František
image:Image Z hloubi srdce
Z hloubi srdce Nicolas Diat, Joseph Ratzinger, Robert Sarah, Benedikt XVI.
image:Image Poslední rozhovory
Poslední rozhovory Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.