Papež: Buďme bližními poutníků naší doby

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace20. 10. 2023, 11.09

Ve čtvrtek večer se na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu konala modlitební vigilie za migranty a uprchlíky, které předsedal papež František. Ve své promluvě Svatý otec připomněl jejich těžkou situaci a vyzval všechny, aby byli nápomocni jejich záchraně, uzdravení, a tím přispěli k vytvoření lepšího světa.

image:Image 44/source/orig/43654_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-80.jpeg

Modlitbu za migranty a uprchlíky uspořádalo Dikasterium pro službu integrálnímu lidskému rozvoji a účastnili se jí uprchlíci z Kamerunu, Ukrajiny a Salvadoru. Vigilie, která byla také součástí programu Synody o synodalitě, se konala před sousoším Andělé nevědomí na Svatopetrském náměstí  která zobrazuje skupinu migrantů rozdílných kultur, ras a historických období.

Papež se během krátké promluvy podělil o několik úvah a zároveň minutou ticha vzpomněl na všechny migranty, kteří přišli o své životy. Připomněl podobenství o milosrdném Samaritánovi, které zaznělo ve čtení z Lukášova evangelia při vigilii, a uvedl, že toto podobenství nám ukazuje, jak přejít od uzavřeného světa k otevřenému, od světa ve válce ke světu v míru.

“Nebezpečí, kterým čelili poutníci z Jeruzaléma do Jericha ve starověku, se podobají migračním cestám, kterým čelí dnešní uprchlíci, kteří cestují přes nehostinné pouště, lesy a moře. Mnozí jsou okrádáni, zneužíváni a biti, často podvedeni bezohlednými překupníky, aby pak byli prodáni jako zboží. Někteří se do cíle své cesty nedostanou,“ připomněl papež.

Soucitná srdce

Svatý otec se zmínil o svědectví Samaritána, který si všiml muže ležícího u silnice poté, co ho zbili lupiči a slitoval se nad ním. "Soucit je otiskem Boha v našich srdcích," vyzdvihl papež. “Zraněný muž se začal uzdravovat díky cizinci, který mu pomohl. Výsledkem nebyl jen dobrý skutek pomoci, výsledkem bylo bratrství.“

"Stejně jako milosrdný Samaritán jsme povoláni být bližními všem poutníkům naší doby, zachraňovat jejich životy, hojit jejich rány a tišit jejich bolest. Pro mnohé je však tragicky pozdě a nám nezbývá než plakat nad jejich hroby, pokud vůbec nějaký hrob mají. Pán však zná tvář každého z nich a nezapomíná na ni."

Papež uvedl, že jednání milosrdného Samaritána přesahovalo rámec prosté dobročinnosti a skládalo se ze čtyř sloves, která označovala jeho službu: přijmout, chránit, podporovat a integrovat. Jeho bezprostřední péče přerostla v dlouhodobou odpovědnost, protože se vrátil, aby se ujistil, že se muž plně uzdravil, a zároveň mu to umožnil. Taková solidarita vede k inkluzivnější, krásnější a mírumilovnější společnosti

Dalším opatřením, o které bychom se měli snažit, je zvýšení bezpečnosti na cestách, aby se dnešní poutníci nestali obětí zločinců, kteří zneužívají jejich naděje a sny. Podle jeho slov je třeba vyvinout úsilí a rozšířit bezpečné migrační cesty, protože v příštích letech počty uprchlíků pravděpodobně ještě porostou.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František

image:Image Papež Pavel VI.
Papež Pavel VI. Agostino Casaroli, Jaroslav Šebek
image:Image Člověk František
Člověk František Gerhard Mester
image:Image Z hloubi srdce
Z hloubi srdce Nicolas Diat, Joseph Ratzinger, Robert Sarah, Benedikt XVI.
image:Image Benedikt XVI. - Život (slovensky)
Benedikt XVI. - Život (slovensky) Peter Seewald