Papež francouzským ministrantům: Služba církvi je krásné dobrodružství

Autor: Gabriella Ceraso Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace26. 8. 2022, 16.01

Na velkou pouť do Říma přijelo zpoza Alp přes dva tisíce ministrantek a ministrantů v doprovodu kněží a biskupů. Příležitost pro Františka, aby vyzdvihl jejich zkušenosti se službou a rozpoznal v nich "apoštoly", svědky pro jejich vrstevníky. Papeže také vyzval k následování snů, i když spočívají v "povolání" Pána.

image:Image 16/source/orig/15747_12898_0_844.jpeg

Dvakrát odložená pouť více než dvou tisíc francouzských ministrantů do Říma se nakonec uskutečnila a setkání s papežem, který s nimi hovoří o tématu, jež je při této zkušenosti provází, o "stopách mnoha Kristových svědků, kteří v průběhu staletí přišli do Říma, aby se obnovili ve víře". Setkání sdílení, modlitby a odpočinku - připomíná František - s mottem "Přijď, posluž a vyjdi!", "krásné a výrazné".

Povolání v církvi

"Pojď ": Pán tě volá. Odtud papež vychází a ptá se na povolání mladých lidí v církvi, na jejich místo a svědectví a povzbuzuje je v jejich volbě:

Rozhodli jste se být ministranty a já bych vám chtěl ze srdce poděkovat za úsilí a někdy i odříkání, které jste přijali, abyste se věnovali tomuto závazku jako ministranti, zatímco mnozí vaši přátelé dávají v neděli ráno přednost spánku nebo sportu... Nedokážete si představit, jak moc můžete být vzorem, orientačním bodem pro tolik mladých lidí ve vašem věku. A na to, co děláte, můžete být opravdu hrdí. Nestyď se sloužit při oltáři, i když jsi sám, i když dospíváš. Je to čest sloužit Ježíši, když za nás v eucharistii dává svůj život.

Jděte a sloužte svým bratřím a sestrám, abyste šířili Ježíšovu lásku.

Služba je tedy "konkrétním svědectvím evangelia" a je to "apoštolát", který podle papežových slov přitahuje tyto mladé lidi ve věku od 10 do 18 let přijíždějící z různých diecézí Francie. "Ale pomáhání při mši," dodává, "vyžaduje následující: "Posloužit a vyjít!

Víte, že Ježíš je přítomen v osobách bratří, se kterými se setkáváme. Po službě Ježíši při mši svaté vás pošle, abyste mu sloužili v lidech, které potkáte během dne, zvláště pokud jsou chudí a znevýhodnění, protože je s nimi zvláštním způsobem spojen. Možná máte přátele, kteří žijí v obtížných čtvrtích nebo se potýkají s velkým utrpením, dokonce i se závislostí; znáte mladé lidi, kteří jsou vykořenění, migranty nebo uprchlíky. Vyzývám vás, abyste je velkoryse přijali, vyvedli je z jejich osamělosti a spřátelili se s nimi.

Blízkost a ne virtuální vztahy, které se oddělují od reality.

Odvaha, spontánnost a nadšení jsou nástroje, kterými papež vyzývá tyto mladé lidi, aby získávali druhé, šířili lásku, odpuštění a Ježíšovu blízkost každému člověku. "Trvám na tom," potvrzuje, "na blízkosti: na blízkosti mezi vámi, na blízkosti s členy vašich rodin, na blízkosti s ostatními mladými lidmi", abyste neupadli do "sobectví" nebo " uzavřených skupinek":

Vyvaruj se pokušení uzavřít se do sebe, do sobectví, uzavřít se do vlastního světa, do uzavřených skupinek, do virtuálních sociálních sítí. Raději dejte přednost skutečným přátelstvím, ne virtuálním, která jsou iluzorní, uvězní vás a oddělí od reality.

Dnešní riziko: nemít kořeny

Dalším aspektem, který František mladým lidem neopomene naznačit, je vztah ke starším lidem, kteří, jak opakuje - pokud jsou v rodině ještě prarodiče - jsou "cenní" pro rady a zkušenosti. "Často jsou to právě oni, kdo vás doprovází na mši a mluví s vámi o Bohu. Starší lidé jsou nezbytným zdrojem pro vaši lidskou vyspělost".

Dnes hrozí, že už nebudete vědět, odkud pocházíte, že ztratíte své kořeny, že se přestanete orientovat. Řekni mi, jak chceš budovat svou budoucnost, jak chceš naplánovat svůj život, když nemáš silné kořeny, které by ti pomohly zůstat vzpřímený a připoutaný k zemi? Je snadné "odletět", když se nemáte kde uchytit, kde se fixovat. Hledejte své kořeny, učte se poznávat a milovat svou kulturu, svou historii, navazujte pravdivý dialog s těmi, kdo jsou jiní než vy, a buďte silní v tom, co jste vy, a respektujte to, co jsou ostatní.

Položení pevných základů pro život, který "roste v Kristu": toto je ten správný věk, vysvětluje papež mladým lidem a vyzývá je, aby nahlédli do svých srdcí. Nevzdávejte se svých snů a nebojte se odpovědět na Pánovo povolání, pokud by ho služba u oltáře probudila:

Nebojte se! Pěstujte toto volání ve svém srdci a jednoho dne se odvažte o něm promluvit s někým, komu důvěřujete. Jak je krásné vidět mladé lidi, jak se velkoryse zasvěcují Božímu království ve službě církvi! Je to opravdu krásné dobrodružství.

Následovalo svěření Marii, která jako dívka měla sny a plány, ale, zdůrazňuje papež, "na Boží zavolání se stala služebnicí svým velkorysým, plodným a radostným 'ano'".

Papež František Mladí v církvi Promluvy papeže Františka

image:Image Světlo světa
Světlo světa Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
image:Image Člověk František
Člověk František Gerhard Mester
image:Image Všichni jsme misionáři
Všichni jsme misionáři papež František, Giovanni Valente
image:Image Zázraky Jana Pavla II.
Zázraky Jana Pavla II. Pawel Zuchniewicz