Papež František a jeho vytrvalá podpora válkou sužované Ukrajině

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace23. 2. 2024, 14.18

Svatý otec již dva roky opakovaně vyzývá k míru na Ukrajině a vyvíjí četné iniciativy k jeho dosažení. Neustává v modlitbách a je připravený nadále podporovat národ, který se ocitl ve válce.

image:Image 52/source/orig/51851_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-20.jpeg
Vatican Media

"Trýzněná" je bolestný přívlastek, kterým papež často označuje zemi, kde se od 24. února 2022 bojuje. Od onoho dne vyzývá věřící, aby se při každé příležitosti modlili za mír, protože dle jeho slov "válka je vždy porážkou, skutečnou lidskou porážkou, kdy vítězí pouze výrobci zbraní".

V uplynulých dvou letech bylo vyhlášeno několik dnů modliteb – první se konal 26. ledna 2022, kdy napětí mezi Ruskem a Ukrajinou ještě naplno nevypuklo, ale vyvolávalo velké obavy. Další intenzivní den modliteb a postu následoval o několik týdnů později, na Popeleční středu 2. března 2022. Papež tehdy vyzval všechny věřící, aby prosili o ukončení války. Stejnou prosbu adresoval 25. března 2022 Matce Boží, když předsedal kající slavnosti ve svatopetrské bazilice s úkonem zasvěcení Neposkvrněnému Srdci Panny Marie. V následujícím roce,  27. října 2023, na další den pokání, postu a modlitby, Svatý otec žádal Mari, Matku milosrdenství, o pomoc při dosažení míru.

Minulé dva roky na Ukrajině byly poznamenány tragickými událostmi plnými utrpení a smrti. 24. dubna 2022, dva měsíce od vypuknutí konfliktu, papež na závěr modlitby Regina coeli žádal věřící, aby zesílili prosby za mír a měli odvahu hlásat, že mír je možný. O dva měsíce později, 5. června, na slavnost Seslání Ducha svatého, dosáhla válka na Ukrajině bodu zvratu. Konflikt trval přesně sto dní. Svatý otec znovu opakoval své výzvy ke skutečnému jednání, konkrétním rozhovorům o příměří a udržitelném řešení. "Ať je vyslyšeno zoufalé volání trpících lidí, ať je respektován lidský život, protože válka je noční můrou a popřením Božího snu."

24. srpna 2022 začal šestý měsíc konfliktu, který byl pro Ukrajinu dalším mezníkem. V tento den obrátil papež své myšlenky k umučené zemi na závěr středeční generální audience: "Válka je šílenství," zdůraznil a modlil se za zajatce, zraněné, děti, uprchlíky a mnoho nevinných, kteří trpí. V listopadu napsal dopis ukrajinskému lidu, kde ho označil za "ušlechtilý a trýzněný národ", ujistil jej o své blízkosti a o vytrvalé modlitbě. Také vyslovil varování platné pro všechny národy, abychom si nezvykali na válku.

Od konce roku 2022 do začátku roku 2023 následovaly ze strany papeže mnohé výzvy k utišení zbraní a ukončení války. Dne 24. února 2023, přesně rok po vypuknutí konfliktu, se Svatý otec zúčastnil ve Vatikánu projekce dokumentárního filmu Freedom on Fire: Ukraine's Fight for Freedom (Svoboda v ohni: Boj Ukrajiny za svobodu), který propagoval režisér Jevgenij Afinejevskij. "Válka trvá už rok, nepřestávejme myslet na Ukrajinu, modleme se za Ukrajince a otevírejme svá srdce. Nestyďme se trpět a plakat, protože válka je zkáza."

Papež se také zabýval těžkou humanitární situací na Ukrajině, kterou ještě zhoršilo zastavení černomořské obilné iniciativy. Při modlitbě Anděl Páně 30. července 2023 připomněl, že válka ničí všechno, dokonce i pšenici, což představuje velkou urážku Boha, protože je to jeho dar k nasycení lidstva.

O utrpení Ukrajiny mluvil také 6. září 2023 při audienci biskupů synody ukrajinské řeckokatolické církve. Blízkost a účast jsou pocity, které vyjádřil spolu se zármutkem nad vědomím bezmoci, kterou člověk zažívá tváří v tvář válce.  Především proto, že jedním z jejích nejsmutnějších symbolů je vzít dětem úsměv. Stejné pocity znepokojení nad stále tíživější situací vyjádřil papež na začátku roku 2024 v dopise zaslaném arcibiskupu kyjevsko-haličskému, Svjatoslavu Ševčukovi. Napsal, že doufá, že se válka na Ukrajině nestane "zapomenutou válkou" a že se mezinárodní společenství zaváže k hledání mírových řešení.

Stejná výzva zazněla i letos 8. ledna při audienci u diplomatického sboru akreditovaného u Svatého stolce: "Po téměř dvou letech války velkých rozměrů se tolik vytouženému míru zatím nepodařilo najít místo v myslích a srdcích, a to navzdory četným obětem a obrovské devastaci. Konflikt, který se stále více prohlubuje, nelze nechat pokračovat, ale je třeba jej ukončit jednáním v souladu s mezinárodním právem."

Kromě modliteb a výzev papež František jednal ve prospěch míru také osobně. 25. února 2022 se vydal do sídla velvyslanectví Ruské federace při Svatém stolci, aby vyjádřil své znepokojení nad vypuknutím války. O několik dní později, 16. března během telefonického rozhovoru s patriarchou Kirillem jej vyzval, aby společně zastavili oheň války a ukázali jako pastýři svého lidu cestu k míru. Během války proběhlo také několik telefonických rozhovorů s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, kterého papež přijal na audienci v květnu 2023.

V rámci papežova úsilí o ukončení konfliktu vycestoval také kardinál Matteo Zuppi, boloňský arcibiskup a předseda Italské biskupské konference, jako papežův zvláštní vyslanec pro Rusko, Spojené státy a Čínu. V roce 2023 uskutečnil tři mise s nadějí, jíž se Svatý otec nikdy nevzdal, že cesty míru mohou být uvedeny do pohybu.

Další dva kardinály, almužníka Konrada Krajewského a prefekta Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji Michaela Czerného, vysílá papež na Ukrajinu jako své zástupce, aby přinesli solidaritu a blízkost uprchlíkům a obětem války. Stejně tak činí i arcibiskup Paul Richard Gallagher, sekretář pro vztahy se státy a mezinárodními organizacemi, který v květnu 2023 navštíví Vorzel, Irpiň a Buču, kde se pomodlil před masovým hrobem u pravoslavného chrámu sv. Ondřeje. Gesto, které má po vzoru papeže znovu připomenout krutost války.

Zdroj: Vatican News, italská sekce

Papež František Válka na Ukrajině