Prohlášení Ukrajinské řeckokatolické církve k rozhovoru s papežem Františkem

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace13. 3. 2024, 13.03

Ukrajinská řeckokatolická církev vydala prohlášení v návaznosti na výroky Svatého otce v rozhovoru pro švýcarskou televizi RTS. Stanovisko přichází v době, kdy hlava tohoto katolického společenství, arcibiskup kyjevsko-haličský Svjatoslav Ševčuk, navštěvuje řeckokatolické komunity ve Spojených státech.

image:Image 54/source/orig/53051_kiev-pechersk-lavra-church-kiev-kyiv.jpg
Wikimedia Commons

"Zatím nemáme k dispozici plné znění rozhovoru, který papež František poskytl RTS (Radio Télévision Suisse) a má být zveřejněn 20. března. Podle Tiskového střediska Svatého stolce je v rozhovoru zmínka o "bílé vlajce" s výzvou k jednání, nikoliv ke kapitulaci Ukrajiny. Svatý otec v interview hovoří nejen o ruské válce proti Ukrajině, ale také o válce mezi Izraelem a Hamásem a stejně jako v mnoha jeho předchozích výzvách, vybízí k urovnání ozbrojených konfliktů jednáním.

V této souvislosti bychom se rádi zamysleli nikoli nad papežovým prohlášením, ale nad pohledem obětí ruské invaze na Ukrajinu. Je důležité pochopit postoj většiny Ukrajinců. Každému, kdo je na straně Ukrajiny je jasné, že její občané jsou, jak jsme uvedli během našich setkání s církevními představiteli, politiky a zástupci komunit ukrajinské diaspory ve Washingtonu, Filadelfii a New Yorku, zranění, ale nezlomení; unavení, ale odolní. Ukrajinci se nemohou vzdát, protože to by to znamenalo jejich konec. Záměry Putina a Ruska jsou jasné a jednoznačné. Nejde o cíle jednoho člověka: 70 % ruského obyvatelstva podporuje genocidní válku proti Ukrajině, stejně jako patriarcha Kirill a ruská pravoslavná církev. Jejich úmysly jsou realizovány v konkrétních činech. V Putinově pojetí neexistuje nic jako Ukrajina, ukrajinská historie, jazyk a nezávislý ukrajinský církevní život. Všechny ukrajinské záležitosti jsou ideologické konstrukty vhodné k likvidaci. Ukrajina není realita, ale pouhá "ideologie". Ideologie ukrajinské identity je podle Putina "nacistická".

Tím, že Putin všechny Ukrajince, kteří odmítají být Rusy a přijmout ruskou vládu, nazývá "nacisty", je dehumanizuje. Nacisté (v tomto případě Ukrajinci) nemají právo na existenci. Je třeba je vyhladit, zabít. Válečné zločiny v Buči, Irpini, Borodjance, Izjumu a na dalších místech obsazených ruskými vojsky ukázaly Ukrajincům (a všem lidem dobré vůle) jasný cíl této války: zlikvidovat Ukrajinu a Ukrajince. Stojí za zmínku, že každá ruská okupace ukrajinského území vede k likvidaci ukrajinské katolické církve, jakékoli nezávislé ukrajinské pravoslavné církve a k potlačení ostatních náboženství a všech institucí a kulturních projevů, které nepodporují ruskou nadvládu. Ukrajinci se budou i nadále bránit. Cítí, že nemají na výběr. Nedávné události ukázaly, že s Putinem se vyjednávat nebude.

Ukrajina v roce 1994 odsouhlasila zrušení svého jaderného arzenálu, který byl v té době třetím největším na světě a větší, než mají Francie, Spojené království a Čína dohromady. Na oplátku získala bezpečnostní záruky na zachování celistvosti území (včetně Krymu) a nezávislosti, které byl Putin povinen respektovat. Budapešťské memorandum z roku 1994 podepsané Ruskem, USA a Spojeným královstvím nemá větší cenu, než papír, na kterém bylo napsáno. Stejně tak tomu bude s jakoukoli dohodou "vyjednanou" s Putinovým Ruskem. Bez ohledu na návrhy o potřebě jednání, které přicházejí od představitelů různých zemí, včetně samotného Svatého otce, budou Ukrajinci i nadále bránit svobodu a důstojnost, aby dosáhli spravedlivého míru. Věří ve svobodu a Bohem danou lidskou důstojnost. Věří v pravdu, Boží pravdu. Jsou přesvědčeni, že Boží pravda zvítězí."

Podepsáni biskupové Stálého synodu Ukrajinské řeckokatolické církve.

Zdroj: Zenit

Papež František Válka na Ukrajině