Papež František během Křížové cesty: Ježíš putuje na cestě po našem boku

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace5. 8. 2023, 8.35

V pátek 4. srpna se v lisabonském parku Eduarda VII. konala křížová cesta, jedna z nejslavnostnějších a nejdojemnějších událostí každých Světových dnů mládeže. Papež František mladým lidem připomněl, že Ježíš i dnes kráčí s nimi, plný lásky a naděje. Křížové cesty se účastnili také biskupové Čech, Moravy a Slezska. Fotogalerie v článku.

image:Image 39/source/orig/38295_2023-08-04-vohl-vh2-5790.jpg
Foto: Vojtěch Hlávka, ČaV

Témata letošní Křížové cesty, kterou navrhli sami mladí lidé, se zabývala zraněními a slabostmi, které jsou přítomné v životě dnešních mladých lidí, včetně chudoby, osamělosti, netolerance, ničení stvoření a závislosti.

Křížovou cestu, jednu z nejslavnostnějších a nejdojemnějších událostí každých Světových dnů mládeže. Doprovázela ji tradiční i současná hudba a řada obrazů představujících jednotlivá zastavení, která vytvořil jezuitský umělec P. Nuno Branco. Na různých místech cesty mladí lidé - z Portugalska, Španělska a Spojených států - vydávali svá vlastní svědectví o utrpení, naději a lásce.

Papež František mladým lidem ve své promluvě mimo jiné řekl: "Když byl mezi námi Ježíš, chodil, uzdravoval nemocné, staral se o chudé, konal spravedlnost. Cesta, která se nám nejvíce vryla do srdce, je cesta Kalvárie, křížová cesta."

Dále zdůraznil, že Ježíšova cesta je Bůh, který vychází ze sebe, aby kráčel mezi námi. Připomněl triumfální slova ze začátku svatojánského evangelia: "Slovo se stalo tělem a přebývalo mezi námi. Vzpomínáte si?" zeptal se přítomných. A dodal: "A učinil to z lásky.""

Papež poté vyzval přítomné, aby se zamysleli nad věcmi, které vnášejí do jejich života smutek, a zároveň jim připomněl: "Ježíš je tu s námi, pláče s námi, protože nás doprovází v temnotě, která vede k pláči."  A vyzval mladé, aby se v tichu svého srdce podělili s Ježíšem o své smutky.

Ježíš přichází, aby setřel naše slzy

Po chvíli ticha papež František mladé lidi ujistil, že Ježíš svou něhou stírá naše skryté slzy a je vždy přítomen, aby nás zbavil samoty, obav a naplnil nás útěchou. Ježíš nás zároveň vybízí k tomu, abychom "riskovali milovat", a zároveň nás vždy doprovází na našich životních cestách.

Nakonec druhou chvílí ticha vyzval mladé lidi, aby se znovu zamysleli nad svým vlastním utrpením, úzkostí a trápením a také nad "touhou, aby se duše znovu usmívala". A zakončil svou řeč slovy útěchy, přičemž se znovu zaměřil na Ježíše, který "kráčí ke kříži, umírá na kříži, aby se naše duše mohla znovu usmívat".

Zdroj: Vatican News anglická sekce, redakčně upraveno

Papež František Světové dny mládeže Mladí v církvi

image:Image Wake up! (CD)
Wake up! (CD) papež František