Papež František bude prvním papežem, který navštíví Mongolsko.

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace18. 4. 2023, 19.42

Papež František v pátek oznámil, že má v plánu navštívit Mongolsko. Uvedl, že se do této země vydá po cestách do Maďarska, Portugalska a Francie.

image:Image 26/source/orig/25109_22032_0_papez-frantisek-1.jpg

První novodobá misie do Mongolska se uskutečnila v roce 1922 a byla svěřena Kongregaci Neposkvrněného Srdce Panny Marie. Během komunismu však byly náboženské projevy potlačeny až do roku 1992, proto byl první mongolský rodilý kněz vysvěcen teprve v roce 2016.

V loňském roce papež František jmenoval nejmladším kardinálem na světě Itala, který působil téměř 20 let v Mongolsku jako misionář. Osmačtyřicetiletý kardinál Giorgio Marengo je apoštolským prefektem mongolského Ulánbátaru.

Mongolsko se rozléhá na ploše zhruba stejně velké jako Aljaška. Je zemí velmi řídce obydlenou – na jednu čtvereční míli zde žije pět lidí. Ze tří milionů obyvatel je pouze 1300 katolíků. Přibližně 30 % obyvatelstva tvoří kočovníci nebo polokočovníci. Mongolsko sousedí na severu s Ruskem a na jihu s Čínou, je také druhou největší vnitrozemskou zemí na světě a třetinu jeho území pokrývá rozsáhlá poušť Gobi.

Papež František poprvé hovořil o možnosti cesty do Mongolska v únoru během tiskové konference v letadle při své zpáteční cestě z Jižního Súdánu. Novinářům tehdy řekl, že „existuje možnost z Marseille letět do Mongolska".

Jaké země navštíví papež František v roce 2023?

Papež František by měl koncem tohoto měsíce ve dnech 28.-30. dubna navštívit maďarskou Budapešť, již podruhé během tří let.

Papež také zavítá do Portugalska během Světových dní mládeže 2023 v Lisabonu, které se konají 1.-6. srpna.

Francouzská diecéze Marseille tento týden oznámila, že papež František bude 23. září předsedat mši svaté v rámci setkání středomořských biskupů. Vzhledem k nedávným papežovým výrokům se očekává, že by do Mongolska cestoval přímo z Marseille.

Papež František Papežské cesty Světové dny mládeže

image:Image Boží kniha od Pastoral Brothers
Boží kniha od Pastoral Brothers Jakub Malý Helebrant, Karel Müller
image:Image Žít s moudrostí včel + Víno, dar nebe i země + Do hlubin rybářovy duše
Žít s moudrostí včel + Víno, dar nebe i země + Do hlubin rybářovy duše Karel Sládek
image:Image Ať se ti život povede!
Ať se ti život povede! Guy Gilbert
image:Image Naděje na neděli