Papež jmenoval nové členy Dikasteria pro biskupy, včetně tří žen

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace13. 7. 2022, 14.46

Papež František dnes jmenoval nové členy Dikasteria pro biskupy. Kromě osmi stávajících či designovaných kardinálů a tří kněží jsou to také tři ženy: dvě řeholnice a jedna laička. Tedy o jednu více, než papež oznámil v nedávném rozhovoru pro agenturu Reuters, kdy předeslal jmenování dvou žen, jež se budou podílet na volbě diecézních biskupů.

image:Image 15/source/orig/14275_11139_0_844.png

Na výběru nových biskupů se tedy nově budou účastnit rovněž kardinálové: Anders Arborelius, O.C.D., biskup Stockholmu; Jose F. Advincula, arcibiskup Manily;  José Tolentino de Mendonça, archivář a bibliotekář Svaté římské církve; Mario Grech, generální sekretář biskupské synody;

budoucí kardinálové, jejichž jmenování bylo ohlášeno: Arthur Roche, prefekt Dikasteria pro bohoslužbu a svátosti; Lazar Ju Hungsik, prefekt Dikasteria pro klérus; Jean-Marc Aveline, arcibiskup Marseille; Oscar Cantoni, biskup v Como;

mons. Dražen Kutleša, arcibiskup Splitu-Makarské, o. Paul Desmond Tighe, sekretář bývalé Papežské rady pro kulturu, o. Donato Ogliari, O.S.B., opat baziliky sv. Pavla za hradbami a apoštolský administrátor opatství v Montecassinu;

sestry Raffaella Petriniová, F.S.E., generální sekretářka Governatorátu Městského státu Vatikán a Yvonne Reungoatová, F.M.A., bývalá generální představená Dcer Panny Marie Pomocnice; dr. Maria Lia Zervinová, předsedkyně Světové unie katolických ženských organizací (WUCWO).

Italka Raffaella Petriniová již dnes zastává ve Vatikánu významné postavení, je na druhé pozici ve správě a řízení Městského státu. Narodila se v roce 1969, vystudovala politologii na univerzitě Luiss, má magisterský titul z Hartfordské univerzity a je odbornicí na sociální nauku.

Francouzka Yvonne Reungoatová, narozená v roce 1945, byla jednou z prvních sedmi žen jmenovaných členkami Kongregace pro instituty zasvěceného života a společnosti apoštolského života v roce 2019 a byla první neitalskou generální představenou Dcer Panny Marie Pomocnice křesťanů v letech 2008-2021.

Argentinka Maria Lia Zervinová, předsedkyně Světové unie katolických ženských organizací, vynikla několika projevy o úloze žen a zaníceným děkovným dopisem papeži Františkovi za jeho magisterium,  zveřejněným v březnu 2021, v němž papeže požádala o další kroky v otázce role žen v církvi. Od roku 2019 působila jako poradkyně Papežské rady pro mezináboženský dialog.

Papež František Život z víry Osobnosti

image:Image Pravdu říkat, pravdu žít
Pravdu říkat, pravdu žít Radek Gális
image:Image Císařovna Zita