Papež František: Buďte křesťany, kteří jdou s radostí vstříc životu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace24. 9. 2023, 7.26

Papež František sloužil 23. září mši svatou pro přibližně 50 tisíc lidí na stadionu Vélodrome ve francouzské Marseille, kde promluvil na ekumenickém setkání mladých lidí a biskupů nazvaném Rencontres Mediterranéennes neboli Středomořských setkáních.

image:Image 42/source/orig/41686_cq5dam-web-800-800-14.jpeg
Vatican Media

"Buďte křesťany, kteří tváří v tvář životním výzvám skáčou radostí, se srdcem připraveným na setkání s Pánem a druhými," řekl papež František v sobotu při mši svaté ve francouzském městě Marseille.

"Chceme být křesťany, kteří se setkávají s Bohem v modlitbě a s bratry a sestrami v lásce; křesťany, kteří skáčou, pulzují a přijímají oheň Ducha svatého a pak se nechávají zapálit otázkami naší doby, výzvami Středomoří, voláním chudých a svatými utopiemi bratrství a míru, které čekají na realizaci," řekl papež 23. září.

Papež promluvil na Rencontres Mediterranéennes v sobotu dopoledne a odpoledne sloužil mši svatou pro přibližně 50 000 lidí na stadionu Vélodrome v Marseille. Marseille, která leží ve francouzském regionu Provence, je téměř ze 70 % katolická, s přibližně 742 000 katolíky na necelých 1,1 milionu obyvatel.

Ve své homilii připomněl slova francouzského kněze, svatého Vincenta z Pauly, který křesťany nabádal, aby obměkčili svá srdce a uvědomili si utrpení a bídu bližních. "Měli bychom prosit Boha, aby nám dal toho ducha milosrdenství, který je samotným Duchem Božím, a to až do té míry, abychom uznali, že chudí jsou našimi pány a vládci."

V návaznosti na úryvek z evangelia svatého Lukáše, v němž jde Maria navštívit svou sestřenici Alžbětu, vysvětlil, že Mariina návštěva nás učí být křesťany, kteří skáčou vstříc životu a jejichž srdce jsou naplněna soucitem a milosrdenstvím k druhým. Přitom si uvědomují, že Pán často působí v našich životech také prostřednictvím druhých lidí. "Když Maria vstoupí do Alžbětina domu, dítě, které [Alžběta] nosí, pozná příchod Mesiáše, poskočí radostí a začne tančit jako David před archou," řekl Svatý otec.

Papežova 27hodinová návštěva města zahrnovala mariánskou modlitbu s duchovními, chvíli rozjímání za migranty zahynulé na moři a soukromou návštěvu chudých. Hovořil také s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a premiérkou Elisabeth Borneovou.

Imigrační krize v Evropě a zejména v oblasti Středomoří byla hlavním tématem papežových projevů během návštěvy. Podle francouzské vlády se Svatý otec s prezidentem Macronem během třicetiminutového soukromého setkání věnovali také situaci na Ukrajině, v Africe a v Náhorním Karabachu.

Zdroj: CNA

Papežské cesty

image:Image Laudate Deum
Laudate Deum papež František
image:Image Žijeme v době papeže Františka
Žijeme v době papeže Františka Michal Altrichter
image:Image Papež Pavel VI.
Papež Pavel VI. Agostino Casaroli, Jaroslav Šebek
image:Image Teologie těla
Teologie těla Jan Pavel II.